Biblioteka Kapitulna we Wrocławiu


Biblioteka Kapitulna we Wrocławiu to ważna instytucja kultury znajdująca się w sercu Dolnego Śląska. Jest to polska biblioteka, której siedziba umiejscowiona jest w malowniczej scenerii Wrocławia.

Warto zaznaczyć, że budynek, w którym mieści się ta biblioteka, został zbudowany w 1896 roku, co czyni go nie tylko miejscem gromadzenia książek, ale także cennym przykładem architektury tego okresu. Gmach biblioteki usytuowany jest na Ostrowie Tumskim, który jest częścią Archidiecezji Wrocławskiej.

Dzięki swojemu unikalnemu położeniu oraz bogatej historii, Biblioteka Kapitulna odgrywa kluczową rolę w życiu kulturalnym Wrocławia, a jej zasoby są dostępne dla różnych grup społecznych, od uczniów po badaczy.

Historia

Początkowe dzieje wrocławskiej biblioteki katedralnej sięgają XIII wieku, gdy funkcjonowała w pobliżu zakrystii Katedry św. Jana Chrzciciela, usytuowanej na Ostrowie Tumskim. W 1520 roku ówczesna biblioteka zmieniła swoją siedzibę, przenosząc się do domu kapituły przy placu Katedralnym 17. W tym czasie na czołowej pozycji w tej instytucji znalazł się ksiądz Joseph Jungitz, historyk, który objął stanowisko dyrektora archiwum oraz biblioteki na mocy nominacji kardynała Georga Koppa w dniu 31 lipca 1895 roku.

W wyniku dalszego rozwoju biblioteki, w 1896 roku zrealizowano budowę nowego gmachu biblioteki i archiwum diecezjalnego, również z fundacji kardynała Georga Koppa. Sytuacja ta miała kluczowe znaczenie dla dalszej działalności tej instytucji. W 1946 roku do Wrocławia przybył ksiądz Wincenty Urban, który podjął się opieki nad archiwum archidiecezjalnym oraz biblioteką kapitulną. Jednym z jego głównych zadań było zorganizowanie odbudowy dachu, która miała miejsce w 1957 roku.

Wieloletnia praca księdza W. Urbana przyniosła zauważalne efekty w postaci licznych działań konserwacyjnych i renowacyjnych, które znacznie poprawiły stan biblioteki oraz archiwum. Również dzięki jego staraniom, zasoby biblioteczne znacznie się wzbogaciły, jako że liczba księży diecezjalnych, którzy zaczęli zwracać uwagę na wartościowe książki i rękopisy, rosła. Znalezione na plebaniach i kościołach zabytkowe publikacje stały się dla nich bardzo cenne.

Dzięki wiedzy i doświadczeniu, które posiadał ksiądz bp W. Urban, zyskaliśmy wiele artykułów dotyczących biblioteki; wśród nich można wymienić takie pozycje jak: Rola kościelnych śpiewników i modlitewników w zachowaniu polskiego języka na Śląsku, Rękopisy liturgiczne Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu, oraz Rękopisy skrypturystyczne i egzegetyczne w zbiorach Biblioteki Kapitulnej we Wrocławiu.

Obecnie, Wrocławska Biblioteka Kapitulna, Archiwum Archidiecezjalne oraz Muzeum Archidiecezjalne korzystają z budynku domu kapituły oraz kancelarii katedralnej przy placu Katedralnym 16, jak również z gmachu biblioteki i archiwum archidiecezjalnego. Na chwilę obecną, dyrektorem Archiwum Archidiecezjalnego oraz Biblioteki Kapitulnej jest ks. dr Adam Dereń, a jego zastępcą ks. dr Patryk Gołubców.

Przypisy

  1. Zabytki sztuki w Polsce. Śląsk, 2006 r., s. 969.
  2. a b WincentyW. Urban WincentyW., Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu oraz katalog jego zbiorów, „Archiwa, Biblioteki i Muzea Kościelne”, 27, 1973 r., s. 131–206, ISSN 2545-3491 [dostęp 13.01.2021 r.]
  3. BolesławB. Przybyszewski BolesławB., Działalność organizacyjna księdza biskupa Wincentego Urbana w archiwum i muzeum archidiecezjalnym oraz w Bibliotece Kapitulnej we Wrocławiu, „Studia Theologica Varsaviensia”, 10 (2), 1972 r., s. 46–47.
  4. BolesławB. Przybyszewski BolesławB., Działalność organizacyjna księdza biskupa Wincentego Urbana w archiwum i muzeum archidiecezjalnym oraz w Bibliotece Kapitulnej we Wrocławiu, „Studia Theologica Varsaviensia”, 10 (2), 1972 r., s. 50.
  5. BolesławB. Przybyszewski BolesławB., Działalność organizacyjna księdza biskupa Wincentego Urbana w archiwum i muzeum archidiecezjalnym oraz w Bibliotece Kapitulnej we Wrocławiu, „Studia Theologica Varsaviensia”, 10 (2), 1972 r., s. 62.

Oceń: Biblioteka Kapitulna we Wrocławiu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:17