Ruth Neudeck


Ruth Neudeck, znana również z nazwiska Hartmann, a po mężu Closius, przyszła na świat 5 lipca 1920 roku w Wrocławiu. Utrzymywała swoją obecność w historii przede wszystkim jako nadzorczyni SS w brutalnym obozie koncentracyjnym Ravensbrück, gdzie była odpowiedzialna za wiele niewyobrażalnych cierpień.

Zmarła 29 lipca 1948 roku w Hameln, po zakończeniu II wojny światowej, na długo pozostając w pamięci jako symbol zbrodni wojennych.

Życiorys

Ruth Neudeck przyszła na świat w Breslau, obecnie znanym jako Wrocław, w Polsce. Przed tym, jak została skierowana do obozu koncentracyjnego, pracowała jako księgowa płac. W czerwcu 1944 roku, w wyniku przymusu, trafiła do obozu kobiet w Ravensbrück, gdzie rozpoczęła szkolenie na stanowisko SS-Aufseherin, co oznacza nadzorczynię SS. Dzięki brutalnemu traktowaniu więźniarek i dzieci w obozie, szybko zdobyła uznanie w oczach kierownictwa.

Na koniec lipca 1944 roku, Neudeck została już awansowana na „Blockführerin”, czyli kierowniczkę bloku. Wkrótce zyskała reputację jednej z najokrutniejszych nadzorczyń, zasłużoną przez brutalne kary, jakimi wymierzała. Biła kobiety, które były zarażone wszami, zmuszała je do rozbierania się do naga, a następnie polewała zimną wodą, każąc im stać na zimnie. Jedna z ocalałych mówiła po wojnie o tym, jak Neudeck podcięła gardło innej więźniarce przy użyciu ostrza łopaty.

W grudniu 1944 roku Neudeck została awansowana po raz kolejny, tym razem na stanowisko „Oberaufseherin”, czyli starszej nadzorczyni, w podobozie Ravensbrück Uckermark, gdzie formalnie była pierwszą nadzorczynią. W styczniu 1945 roku, Uckermark przekształcił się w oboz zagłady, a Neudeck brała udział w selekcjach oraz osobiście nadzorowała proces eksterminacji ponad 5 tysięcy kobiet i dzieci w komorach gazowych tego obozu. W tym czasie zyskała reputację najokrutniejszej strażniczki w całym systemie obozów Ravensbrück.

W marcu 1945 roku, objęła stanowisko kierowniczki podobozu Barth. Z końcem kwietnia 1945 roku, kiedy nadchodziły oddziały radzieckie, Neudeck uciekła z obozu. Po wojnie, została jednak chwytana przez Brytyjczyków i stanęła przed sądem w trzecim procesie załogi Ravensbrück, gdzie oskarżano ją wraz z innymi nadzorczyniami SS, które służyły w Uckermark. Proces miał miejsce między 14 a 28 kwietnia 1948 roku.

W trakcie rozprawy, Neudeck nie uniknęła odpowiedzialności, przyznając się do mordowania i torturowania więźniów. W jej słowach można było usłyszeć: „Gdy przejmowałam obóz Uckermark, było w nim ok. 4 tysiące więźniów różnych narodowości. Po sześciu tygodniach pozostał jedynie tysiąc z nich, reszta została zlikwidowana w komorze gazowej”. Neudeck została skazana na karę śmierci przez powieszenie. Wyrok wykonano 29 lipca 1948 roku o godzinie 9:00 w więzieniu w Hameln przez angielskiego kata, Alberta Pierrepointa.

Literatura

W kontekście literatury o tematyce związanej z okresem III Rzeszy, interesującym źródłem informacji jest praca autorstwa Ernsta Kleego. Jego dzieło, zatytułowane „Das Personenlexikon zum Dritten Reich”, opublikowane przez wydawnictwo Fischer w Frankfurcie nad Menem w 2007 roku, to drugie wydanie tej książki, które zawiera cenne informacje o różnych postaciach związanych z tym okresem historycznym.

W szczególności, w księdze tej znaleźć można wpis dotyczący Ruth Closius, co podkreśla znaczenie tej postaci w kontekście literatury i historii.

Przypisy

  1. Kathrin Kompisch: Täterinnen. Die Frauen im Nationalsozialismus, Böhlau Verlag Köln 2008, 28.09.2008 r., s. 187

Pozostali ludzie w kategorii "Przestępcy i zbrodniarze":

Brunon Kwiecień | Albrecht Schmelt | Kurt Lischka | Waldemar Chmielewski | Karl Gallasch | Wolfgang Birkner

Oceń: Ruth Neudeck

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:9