Mieczysław Jerzy Jurecki, znany również pod pseudonimem Mechanik, to uznany artysta polskiej sceny muzycznej, który przyszedł na świat 3 października 1956 roku we Wrocławiu. Jest on wszechstronnie utalentowanym wykonawcą, łączącym w swojej działalności rolę basisty, gitarzysty, wokalisty, kompozytora oraz aranżera.
W swojej karierze związał się z legendarnymi zespołami, takimi jak Budka Suflera i Perfect, które do dziś pozostają w pamięci wielu miłośników muzyki. Jurecki ma na swoim koncie ponad trzysta nagranych płyt oraz aktywny udział w niezliczonych sesjach nagraniowych, w tym dla Polskiego Radia, co świadczy o jego ogromnym wkładzie w rozwój polskiej muzyki.
Życiorys
Mieczysław Jurecki rozpoczął swoją edukację w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu, które ukończył w 1975 roku. Już w czasie nauki, z Wojciechem Popkiewiczem, występował w Autorskim Studio Piosenki „Teraz” oraz grał jako muzyk sesyjny w Orkiestrze PR i TV we Wrocławiu. Jako część zespołu, prowadzonego przez Włodzimierza Plaskotę, nagrał wiele utworów dla Kabaretu Elita. Krótko współpracował także z zespołem przy studenckim Teatrze Kalambur, gdzie wokalistą był Mirosław Bielawski. Jego pierwszym zespołem rockowym był Nurt.
W ciągu następnych lat współpracował z wieloma uznawanymi artystami, w tym z jazzowym Ryszardem Miśkiem, a także z MSA 1111, z którymi realizował zarówno nagrania, jak i koncerty. Jego współpraca obejmowała również artystów takich jak Romuald i Roman, z którymi pracował nad nagraniami radiowymi, oraz Spisek, gdzie współdziałał z Haliną Frąckowiak i Krzysztofem Cugowskim. Jurecki miał okazję współpracować z Kwartetem A. Mazura oraz z artystami, takimi jak Irena Santor i Maria Koterbska. Jego dalsza kariera muzyczna wiązała się z zespołami, takimi jak Art Flash, Gain, Alex Band, Test, Freak Weber, Perfect, Banda i Wanda, Ewa Bem, Zbigniew Lewandowski, Wojciech Gąssowski, Stachursky, Marek Torzewski, Zdzisława Sośnicka, Jan Kaczmarek, Tercet Egzotyczny, Urszula, Martyna Jakubowicz oraz wielu innych artystów.
W 1981 roku dołączył do Budki Suflera, gdzie z przerwami pozostawał aż do 2003 roku. W międzyczasie postanowił nagrać kilka solowych płyt pod pseudonimem Mechanik, których tytuły to „Duży Mechanik” (1988), „Szuja” (1989) oraz „Agrest” (1994). Oprócz tego brał udział w licznych projektach muzycznych jako muzyk sesyjny. Jurecki zrealizował też projekt znanym zespołem Półbuty, w skład którego wchodzili m.in. Marek Raduli oraz Tomasz Zeliszewski, nagrywając album „To twoje życie i twoje marzenia” (2001), na którym można usłyszeć jego własne kompozycje.
Pod koniec 1998 roku artysta nagrał solową płytę „12 sprawiedliwych”, w której udział wzięli wybitni polscy gitarzyści, tacy jak Jan Borysewicz, Dariusz Kozakiewicz, Jacek Królik, Jacek Krzaklewski, Krzysztof Misiak, Aleksander Mrożek, Marek Popów, Marek Raduli, Grzegorz Skawiński. Ta płyta zdobyła uznanie redakcji magazynu „Gitara i bas”, który przyznał jej tytuł „Wydawnictwo Roku”, a Jurecki otrzymał tytuł najlepszego polskiego gitarzysty basowego.
W 2003 roku artysta założył nowy zespół Veto, współpracując z wokalistką Olgą Pokorską; w późniejszym etapie zmienili nazwę na Logo, wypuszczając album „Za twój czuły szept” w 2005 roku. Jurecki wspólnie z Krzysztofem Wałeckim i Pawłem Szafrańcem stworzył formację Vintage, której debiutancki album „N° 1” ukazał się w 2007 roku. Dodatkowo jest basistą w rock and rollowym zespole Riders, w którym występuje również m.in. Ola Łysiak oraz Grzegorz Kuks. Obecnie współpracuje z Wojtkiem Pilichowskim oraz Krzysztofem Ścierańskim, a także tworzy zespół Giganci Gitary w towarzystwie Jacka Królika i Ryszarda Sygitowicza.
Mieczysław Jurecki jest także inicjatorem konkursu „Solo życia”, mającego na celu promowanie młodych, utalentowanych instrumentalistów. Konkurs ten odbywał się corocznie w Lublinie, począwszy od 2005 roku, co przyczyniło się do promocji wielu zdolnych muzyków. W 2022 roku Jurecki został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi, co podkreśla jego wkład w polską muzykę i kulturę.
Dyskografia solowa
Albumy
W dorobku artystycznym Mieczysława Jureckiego znajduje się wiele interesujących albumów, z których każdy na swój sposób oddaje jego unikalny styl oraz artystyczną osobowość. Do najważniejszych tytułów można zaliczyć:
- Duży Mechanik (1988) – nagrany pod pseudonimem Mechanik,
- Szuja (1989) – kolejny album jako Mechanik,
- 12 sprawiedliwych (1999) – w dorobku jako Mietek Jurecki,
- Zanim czas odjedzie (2020),
- Telefon zaufania (2021 2 CD),
- Kołowrotek (2024).
Single
W bogatej dyskografii Mieczysława Jureckiego można również znaleźć pojedyncze utwory, które zdobyły uznanie wśród słuchaczy. Najbardziej rozpoznawalnym z nich jest:
- „Śpij mała, śpij (nie jestem tym, którego chcesz)” / „Sto litrów łez” (1987).
Kompilacje
Warto także zwrócić uwagę na kompilacje, które często zawierają najważniejsze utwory artysty, a niektóre z nich są specjalnie wydane z okazji ważnych rocznic. W przypadku Mieczysława Jureckiego należą do nich:
- Agrest (1994) – wydany pod szyldem Mechanik,
- Dzieła wybrane (2008) – jako Mechanik,
- Boża Krówka (2019 3 CD) – z okazji 45-lecia pracy artystycznej, jako Mietek Jurecki.
Przypisy
- Jan Kaczmarek, Zespół – Kurna chata. www.kppg.waw.pl. [dostęp 12.11.2018 r.]
- M.P. z 2022 r. poz. 580
- Absolwenci, Nauczyciele i Olimpijczycy. IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu 1954-2004, Wrocław 2004, s. 85.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Michał Skawiński | Janek Koza | Andrzej Bart | Czesław Przęzak | Jerzy Łaba | Kazimierz Mazur (1948–2022) | Friedrich Jachmann | Urszula Małgorzata Benka | Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska | Marcin Harasimowicz | Agnieszka Glińska | Sławomir Sulej | Mariusz Wollny | Michał Kozłowski (literat) | Zdechły Osa | Roman Tarnawski (muzyk) | Marzena Hmielewicz | Cezary Łukaszewicz | Andrzej Sapija | Tadeusz GaliaOceń: Mieczysław Jurecki