Agnieszka Glińska to utalentowana osobowość w polskim świecie sztuki, urodzona 18 lutego 1968 roku we Wrocławiu.
Jako reżyserka, Agnieszka zyskała uznanie w branży za swoje dzieła teatralne i telewizyjne. Jej prace charakteryzują się twórczą świeżością oraz unikalnym podejściem do interpretacji tekstów literackich.
Życiorys
Agnieszka Glińska to wybitna postać w świecie teatru, której kariera artystyczna jest imponującym przykładem zaangażowania w sztukę. Ukończyła studia na Wydziale Aktorskim i Reżyserskim w 1994 roku w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jej debiut aktorski miał miejsce 17 lutego 1990 roku, kiedy to odegrała rolę Natalii Stiepanownej w przedstawieniu „Teraz ja, czyli wariacje na temat” na podstawie twórczości Antona Czechowa, w reżyserii Mai Komorowskiej.
Wkrótce po tym, w 1992 roku, rozpoczęła swoją karierę reżyserską, wystawiając „Arlekinadę” autorstwa Terence’a Rattigana na deskach Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W latach 1990–1991 była aktorką w Teatrze Północnym w Warszawie, a także pełniła funkcję asystentki reżysera w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie w latach 1991–1993. W okresie 2007–2009 współpracowała jako reżyserka z Teatrem Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie.
Agnieszka Glińska spędziła również czas w warszawskim Teatrze Współczesnym, gdzie pracowała na stanowisku reżyserki w latach 2000–2004 oraz 2010–2011, a od 2011 do 2012 pełniła rolę konsultantki programowej. W latach 2012–2015 była dyrektorem artystycznym Teatru Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie.
Warto również podkreślić, że jest wykładowczynią w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, gdzie kształci kolejne pokolenia artystów teatralnych.
Życie prywatne
Agnieszka Glińska to osoba o bogatym życiu prywatnym. Jest matką znanego aktora dziecięcego, Franciszka Przybylskiego, oraz Janiny Stelmaszyk, której ojcem jest Krzysztof Stelmaszyk.
Filmografia
Role
Agnieszka Glińska ma za sobą wiele znaczących ról filmowych, które wniosły istotny wkład w jej karierę aktorską. W 2004 roku zagrała postać Agnieszki w filmie City, a trzy lata później wystąpiła w Katyń, odgrywając dyrektorkę gimnazjum i siostrę porucznika Piotra Baszkowskiego. Jej wszechstronność objawiła się także w serialu Artyści w 2016 roku, gdzie wcieliła się w postać księgowej Iwony Kamińskiej. W 2018 roku zagrała Angelikę Torzecką w produkcji 1983.
Reżyseria
Agnieszka jest również uznawana za utalentowaną reżyserkę. W 1994 roku zrealizowała spektakl Uciekła mi przepióreczka dla Teatru TVP. Jej praca w tej dziedzinie została doceniona również w 1997 roku, kiedy to zrealizowała sztukę Bambuko dla Teatru TVP, oraz Królowa matka M. Santanelli w Krakowskim Teatrze Scena STU. W roku 1998 zrealizowała Wszystkie lekcje odwołane. W latach 1998–2003 była odpowiedzialna za reżyserię kilku odcinków popularnego serialu Miodowe lata, w tym odcinków 25, 41, 79 i 89. Jej osiągnięcia sięgają również 2007 roku, kiedy zrealizowała Pippi Pończoszanka w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a w 2016 roku zrealizowała #WszystkoGra.
Scenarzystka
W zakresie scenopisarstwa również wyróżnia się jej twórczość. W 2016 roku współtworzyła scenariusz do produkcji #WszystkoGra, co dodatkowo podkreśla jej wszechstronność i zdolności artystyczne.
Nagrody
Lista osiągnięć Agnieszki Glińskiej w dziedzinie reżyserii teatralnej jest imponująca i bogata w prestiżowe nagrody. Wśród jej wyróżnień znajdują się:
- 1993: Nagroda im. Bohdana Korzeniewskiego,
- 1997: Nagroda im. Leona Schillera przyznawana przez ZASP,
- 1999: Paszport „Polityki”, kategoria „teatr”,
- 2002: Nagroda Feliks w kategorii: najlepszy reżyser za spektakl Bambini di Praga w Teatrze Współczesnym,
- 2003: nagroda dla najlepszego spektaklu Teatru TV na Lecie Filmów w Kazimierzu Dolnym za spektakl Czwarta siostra,
- 2003: Grand Prix za reżyserię spektaklu Czwarta siostra na Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru TV „Dwa teatry”,
- 2010: Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida w kategorii „teatr” za reżyserię przedstawienia „Lekkomyślna siostra” w Teatrze Narodowym w Warszawie,
- 2011: Nagroda im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za osiągnięcia reżyserskie, w szczególności spektakle w Teatrze Narodowym (Lekkomyślna siostra Włodzimierza Perzyńskiego i Mewa Antona Czechowa), Teatrze Współczesnym (Sztuka bez tytułu Antona Czechowa) oraz Teatrze na Woli (Amazonia Michała Walczaka).
Przypisy
- Agnieszka Glińska w internetowej bazie filmu polskiego. FilmPolski. [dostęp 11.11.2015 r.]
- Agnieszka Glińska, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 27.08.2016 r.]
- Wykaz pedagogów PWST w Krakowie. [dostęp 12.01.2014 r.]
- Nagrody ZASP. [dostęp 10.02.2010 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Mieczysław Jurecki | Michał Skawiński | Janek Koza | Andrzej Bart | Czesław Przęzak | Jerzy Łaba | Kazimierz Mazur (1948–2022) | Friedrich Jachmann | Urszula Małgorzata Benka | Dorota Łukasiewicz-Kwietniewska | Sławomir Sulej | Mariusz Wollny | Michał Kozłowski (literat) | Zdechły Osa | Roman Tarnawski (muzyk) | Marzena Hmielewicz | Cezary Łukaszewicz | Andrzej Sapija | Tadeusz Galia | Krzysztof Skarbek (malarz)Oceń: Agnieszka Glińska