Krzysztof Skarbek (malarz)


Krzysztof Skarbek, który przyszedł na świat 16 maja 1958 roku we Wrocławiu, to znakomity polski malarz, znany ze swojego unikalnego stylu artystycznego. Swoją edukację artystyczną rozpoczął na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, jednak studia zakończył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, obecnie noszącej miano Akademii Sztuk Pięknych Wrocław. Dzisiaj piastuje tytuł profesora w pracowni Malarstwa i Rysunku na tej uczelni, gdzie przekazuje swoją wiedzę i pasję młodszym pokoleniom artystów.

Krzysztof Skarbek to artysta, który w swojej karierze brał udział w wielu wystawach, zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych. Był również aktywnym członkiem różnych grup artystycznych, w tym Karuzeli Braders oraz Gabinetu Operacji Plastycznych i Odnowy Uczuć. Na przełomie lat 80. i 90. zaangażował się w działalność rockowo-alternatywnej grupy "Poławiacze Pereł z Odry", do której należały takie postacie jak Roman Rega, Michał Hycki, Jacek Jankowski "Ponton", Adam Czok oraz Igor Wójcik. Wspólnie z tymi artystami wydali płytę zatytułowaną "Karuzela". Warto również wspomnieć o współpracy Skarbka z grupą "Totart", której członkiem był Paweł "Konjo" Konnak.

Jako twórca, Skarbek reprezentuje kierunek znany jako neoekspresjonizm. Jego prace znalazły swoje miejsce na ważnych wystawach związanych z tym nurtem, w tym "Ekspresja lat 80." w Sopocie (1986) oraz "Realizm radykalny. Abstrakcja konkretna" w Warszawie (1987). Artysty cechuje własny, rozpoznawalny styl oraz specyfika zainteresowań. Maluje przede wszystkim ludzi w ich prywatnym czasie – "po pracy". Te tematy przejawiają się w jego obrazach, które niosą ze sobą elementy codzienności oraz marzeń.

Niektóre z jego znamiennych dzieł to m.in. "Po wyjściu z pracy chętnie tańczymy na specjalnie przechylonych samochodach" (1988), "Tramwaje po południu w naszym mieście służą do rekreacji" (1988), "Człowiek, który wspiął się pomiędzy dwie ciężarówki, nadaje sygnały" (1989) oraz "Właśnie wpłynęłaś słonecznym surfingiem na moją ulicę" (1990). W latach 90. w jego twórczości pojawiły się nowe postaci, takie jak przyjazne roboty oraz dzikie zwierzęta, co dodało jeszcze większej różnorodności do jego uniwersum artystycznego.

Jako artysta, Krzysztof Skarbek nie ulega pułapce rodzajowości czy łatwej groteski. Z ogromną wrażliwością obserwuje otaczający świat, artystyczne marzenia i rzeczywistość mieszają się w jego pracach w sposób przypominający oniryczny sen. Jego dzieła są prezentowane w prestiżowych zbiorach, takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie, a także w Szczecinie, Międzynarodowym Centrum Kreacji Video w Montbeliard we Francji oraz w licznych prywatnych kolekcjach w Polsce, Szwecji, Niemczech i USA.

W 2022 roku artysta został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, co potwierdza jego znaczenie na polskiej scenie artystycznej oraz wkład w rozwój kultury. Prowadząc Pracownię Dyplomującą Malarstwa na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, z ogromnym zaangażowaniem wspiera przyszłych twórców w ich drodze do artystycznego wyrazu.

Przypisy

  1. M.P. z 2022 r. poz. 1061
  2. Prof. przew. kwal. II Krzysztof Skarbek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 10.03.2021 r.]

Oceń: Krzysztof Skarbek (malarz)

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:12