Marzena Hmielewicz


Marzena Hmielewicz, urodzona we Wrocławiu, jest znaną polską fotografką oraz fotoreporterką.

Jej prace artystyczne zyskały uznanie w wielu kręgach, a jej umiejętności w dziedzinie fotoreportażu wyróżniają się na polskiej scenie artystycznej.

Życiorys

Urodziła się w malowniczym Wrocławiu, gdzie rozpoczęła swoją artystyczną drogę. Po ukończeniu kursu fotografii organizowanego przez Wrocławskie Towarzystwo Fotograficzne, zdecydowała się na dalsze kształcenie, które odbyła w Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jej pragnienie zdobywania wiedzy doprowadziło ją także do Massachusetts Institute of Technology, gdzie zgłębiała techniki audiowizualne. Wśród jej nauczycieli znajdował się Jan Bortkiewicz, który znacząco wpłynął na jej rozwój artystyczny.

W okresie od 1993 do 2006 roku Marzena Hmielewicz zdobywała doświadczenie jako fotoreporterka w „Gazecie Wyborczej”, gdzie początkowo pracowała we Wrocławiu, a później w warszawskim oddziale gazety. Po roku 2006 zdecydowała się na życie jako wolny strzelec, co otworzyło jej nowe możliwości w zakresie twórczości fotograficznej.

Wraz z Marcinem Jamkowskim, Hmielewicz stworzyła kolektyw znany jako Adventure Pictures. Jej prace znalazły uznanie w wielu polskich i zagranicznych publikacjach oraz periodykach. Wśród nich można wymienić takie tytuły jak „National Geographic”, „Financial Times”, „Newsweek”, „Polityka”, „Wysokie Obcasy” oraz „Duży Format”. Dodatkowo, jej fotografie pojawiły się w książkach i różnych publikacjach specjalistycznych.

We wczesnych latach 90. rozpoczęła współpracę z Wrocławskim Teatrem Pantomimy, gdzie miała okazję uchwycić na zdjęciach wiele znakomitych przedstawień, w tym dzieło pt. Cardenio i Celinda, czyli nieszczęśliwie zakochani, w reżyserii Henryka Tomaszewskiego. Jej fotografie z wydarzenia muzycznego, które miało miejsce w Wrocławiu, gdzie wystąpił Stanisław Sojka oraz Janusz Iwański, zostały nawet załączone do płyty artystów noszącej tytuł Neopositive (1992).

Nie ominęła również filmowego świata, tworząc zdjęcia oraz fotosy do dokumentu pt. Uratowane z Potopu (2017), który opowiada o odkrywaniu obiektów z czasów potopu szwedzkiego przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Jej fotografie były prezentowane na licznych wystawach, takich jak Uratowane z Potopu oraz Terytoria, a także na wystawie zbiorowej pt. Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek w Domu Spotkań z Historią w 2021 roku. Marzena Hmielewicz została uhonorowana w książce autorstwa Moniki Szewczyk-Wittek, która poświęcona jest jej pracy oraz dorobkowi artystycznemu.

Prace z międzynarodowych ekspedycji, w których uczestniczyła, były eksponowane m.in. w ramach wystawy Steuben, krwawa tajemnica Bałtyku, w której znalazły się jej zdjęcia dokumentujące wyprawę „National Geographic” do wraku SS General von Steuben (organizacja „National Geographic” oraz Muzeum Miejskie Wrocławia).

Hmielewicz cieszy się dużym uznaniem w środowisku fotograficznym, zdobywając nagrody w takich konkursach jak Polska Fotografia Prasowa w 1995 roku (Warszawa), Euro Press Photo Awards w tym samym roku (Sztokholm) oraz Humanity Photo Awards w 2015 roku (Shangri-La, Dêqên).

Przypisy

  1. Uratowane z Potopu [online], FilmPolski [dostęp 22.01.2022 r.]
  2. Wystawa: Marzena Hmielewicz i Marcin Jamkowski – „Terytoria” [online], Tu Wrocław, 27.04.2016 r. [dostęp 22.01.2022 r.]
  3. Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa [online], dsh.waw.pl [dostęp 22.01.2022 r.]
  4. "Steuben - krwawa tajemnica Bałtyku" [online], RMF Classic [dostęp 22.01.2022 r.]
  5. Szewczyk-Wittek 2021, s. 140.
  6. Szewczyk-Wittek 2021, s. 137.
  7. Szewczyk-Wittek 2021, s. 136.

Oceń: Marzena Hmielewicz

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:14