Małgorzata Wojtaczka


Małgorzata Wojtaczka, urodzona w 1965 roku we Wrocławiu, to niezwykła postać w świecie polskiego sportu, a także badaczką i odkrywczynią. Jako żeglarka i speleolożka, zdobyła uznanie dzięki swoim ambitnym ekspedycjom w obszary polarne.

W szczególności zapisała się w historii jako pierwsza Polka, która samotnie zdobyła biegun południowy na nartach, co miało miejsce 25 stycznia 2017 roku. To śmiałe osiągnięcie pokazuje nie tylko jej determinację, ale także znakomite umiejętności przetrwania w ekstremalnych warunkach.

Małgorzata brała również udział w badaniach i odkrywaniu nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii. Jej najważniejszym osiągnięciem było dotarcie na dno najgłębszej jaskini tego pasma - Sistema del Hou de la Canal Parda, gdzie osiągnęła niewiarygodną głębokość wynoszącą minus 903 m.

Dodatkowo, w warunkach zimowych, na nartach zdobyła szczyt Newtontoppen, który z wysokością 1717 m n.p.m. jest najwyższą górą Spitsbergenu. Jej osiągnięcia w sporcie zostały docenione, co potwierdza laureatka nagrody za "wybitne osiągnięcia sportowe" przyznawanej przez UKFiT, obecnie Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Samotne zdobycie bieguna południowego

Po wielu miesiącach intensywnych przygotowań, kluczowa część wyprawy rozpoczęła się po dwudniowej aklimatyzacji na Antarktydzie, 18 listopada 2016 roku, w lodowej zatoce Hercules Inlet, znajdującej się na brzegu kontynentu, obok lodowca szelfowego Ronne’a.

W trakcie wyprawy do pokonania było więcej niż 1200 kilometrów w linii prostej. Teren, przez który przechodziła ekspedycja, nieprzerwanie wznosił się od poziomu morza do imponującej wysokości 2835 m n.p.m. na biegunie. Ze względu na rzadszą atmosferę oraz obniżone ciśnienie, wysokość ta odpowiadała około 3610 m n.p.m.

Na początku, wyposażenie i zapasy ważyły około 110 kg, co miało wystarczyć na 50-60 dni wyprawy. Wszystko to transportowano na specjalnych saniach, zwanych pulkami.

Podczas marszu, na trasie Małgorzaty Wojtaczki, panowały skrajne temperatury, w zakresie od minus 15°C do minus 34°C. Silne wiatry dodatkowo obniżały odczuwalną temperaturę do minus 45°C. Oprócz trudnych warunków atmosferycznych, na drodze podróżniczki stały także niebezpieczne szczeliny lodowcowe oraz zastrugi, które mogły osiągać wysokość do 3 metrów. Do znacznych trudności przyczyniały się również często występujące, a zazwyczaj nietypowe dla Antarktydy, opady śniegu, które sprawiały, że świeży śnieg miał niski współczynnik przyczepności, co znacznie spowalniało marsz.

W wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych, wyprawa przedłużyła się o więcej niż tydzień. W związku z tym Wojtaczka musiała ograniczyć swoje dzienne racje żywnościowe. Mimo propozycji wsparcia oraz zrzutu żywności, zdecydowała się odmówić pomocy, aby zachować status wyprawy jako „samotnej i bez asysty”. Aby zdążyć przed zamknięciem bazy turystycznej Antarctic Logistics & Expeditions (ALE) na Biegunie Południowym, podjęła decyzję, aby przez ostatnią dobę maszerować non stop, bez przerw.

Małgorzata Wojtaczka dotarła ostatecznie do Bieguna Południowego 25 stycznia 2017 roku około godziny 12:30 czasu polskiego, pokonując łącznie około 1300 km w ciągu 69 dni. Relacje oraz przebieg wyprawy można było śledzić na stronie samotnienabiegun.pl/news/.

Przypisy

  1. O mnie | Samotnie Na Biegun.pl Wyprawa Antarktyczna [online], samotnienabiegun.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  2. Pierwsza Polka w historii Małgorzata Wojtaczka zdobyła Biegun Południowy - Nauka - rp.pl [online], www.rp.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  3. Zarchiwizowana kopia. [dostęp 25.01.2017 r.]

Oceń: Małgorzata Wojtaczka

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:7