Adolf Kudliński, urodzony 1 lutego 1951 roku we Wrocławiu, był osobą o niezwykłym wkładzie w życie społeczne i kulturalne Polski. Jego życie zakończyło się 25 października 2020 roku w Orzechówce, gdzie również miał swoje główne zaangażowanie.
Był polskim rolnikiem, który nie tylko dbał o tradycje rolnicze, ale także był aktywnym działaczem społecznym. Jego pasja do zdrowego stylu życia oraz idea promowania tej idei wśród społeczeństwa często przejawiały się w jego działalności edukacyjnej.
Adolf Kudliński to także twórca internetowy, kapitan prepperskich inicjatyw oraz założyciel Muzeum Siekier w Orzechówce, które zostało otwarte w 2006 roku. Muzeum to jest szczególnym miejscem, które łączy pasję rolniczą z historią i tradycją regionu.
Życiorys
Adolf Kudliński stał się znaną postacią jako radykalny działacz Solidarności, który aktywnie działał w środowisku rolniczym do 1994 roku. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych był zaangażowany w organizację różnorodnych protestów, które przyciągały uwagę opinii publicznej. Do jednych z bardziej kontrowersyjnych akcji należy okupacja banku w Bodzentynie przez rolników zmuszonych do działania z powodu zadłużenia, jak również działania obejmujące publiczną chłostę radnych gmin z Kielecczyzny, którzy nie chcieli zgodzić się na obniżkę podatków rolnych.
W 2006 roku, jego działalność przybrała nowy wymiar, gdy powołał do życia Muzeum Siekier w Orzechówce. Muzeum to stało się miejscem, w którym gromadzone są różnorodne eksponaty związane z tradycją i historią narzędzi związanych z rzemiosłem drzewnym.
11 listopada 2014 roku Kudliński zainicjował swój kanał na YouTube, na którym regularnie publikował materiały dotyczące medycyny alternatywnej, ze szczególnym naciskiem na ziołolecznictwo, oraz zagadnienia związane z szeroko pojętym survivalem. Jego rosnąca popularność wśród widzów i jego bogata przeszłość były często przedstawiane w prasie, zarówno lokalnej, jak i ogólnopolskiej. W związku z jego długoletnim zaangażowaniem w tematykę survivalu, bywał nazywany „pierwszym polskim preppersem”.
Niestety, Adolf Kudliński zmarł na zawał serca w wieku 69 lat, w nocy z 24 na 25 października 2020 roku w swoim domu w Orzechówce. Jego życie i działalność pozostawiły trwały ślad w polskim ruchu rolniczym oraz w społeczności survivalowej.
Kontrowersje i postępowania sądowe
Adolf Kudliński, który określał się jako archeolog, podjął działalność badawczą w latach 2000–2009. Jego prace koncentrowały się na poszukiwaniu zaginionych skarbów, w tym skarbu, który w 1798 roku został skradziony przez Austrię z opactwa benedyktynów na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Twierdził on, że odkryte pod klasztorem, wykute w litej skale piwnice, były rzekomymi „kryptami królów słowiańskich”.
28 listopada 2016 roku Kudliński, w towarzystwie 40 mieszkańców okolicznych wsi, stanął przed sądem i został skazany za nielegalny zakup oraz posiadanie broni palnej bez stosownego zezwolenia. Otrzymał karę 3 lat pozbawienia wolności, którą zawieszono na okres próby, oraz grzywnę wynoszącą 18 tysięcy złotych.
Osobą kontrowersyjną stał się również 1 października 2019 roku, gdy opublikował materiał podżegający do nienawiści na tle etnicznym, zatytułowany „Uwaga grzybiarze”. W tym nagraniu odnosił się do rzekomego „najazdu” grzybiarzy z Rumunii na świętokrzyskie lasy, nawołując do samodzielnego ich eliminowania. W wyniku nagłośnienia sprawy przez media film został usunięty, a Kudliński został skazany przez Sąd Rejonowy w Starachowicach na 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok ten zapadł w dniu 22 lutego 2020 roku.
Publikacje
W dorobku Adolfa Kudlińskiego znajduje się szereg cennych publikacji. Jedną z nich jest “Przetrwać!!!”, wydana przez Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne w Kielcach w 2018 roku.
Przypisy
- a b Nie żyje Adolf Kudliński. Przed laty organizował protesty, założył też muzeum siekier [online], kielce.wyborcza.pl [dostęp 26.02.2023 r.]
- Orzechówka – Najdziwniejsze i jedyne w Polsce Muzeum Siekier. [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 28.02.2023 r.]
- Wirtualna Polska MediaW.P.M. S.A Wirtualna Polska MediaW.P.M., Oblaci ze Świętego Krzyża chcą odzyskać skarb [online], wiadomosci.wp.pl, 21.12.2005 r. [dostęp 28.02.2023 r.]
- AdolfA. Kudliński AdolfA., Krypty Królów Słowiańskich na Łysej Górze [online], YouTube, 16.04.2016 r. [dostęp 28.02.2023 r.]
- AdolfA. Kudliński AdolfA., Eksploracja krypt część 1 [online], YouTube, 15.05.2016 r. [dostęp 28.02.2023 r.]
- Znany preppers Adolf Kudliński – skazany [online], ofensywa-helikon.pl, 28.11.2016 r. [dostęp 28.02.2023 r.]
- MateuszM. Bolechowski MateuszM., Znany świętokrzyski preppers i gwiazda internetu Adolf Kudliński skazany na pół roku bezwzględnego więzienia. Poszło o... Rumunów (WIDEO) [online], Echo Dnia Świętokrzyskie, 24.02.2020 r. [dostęp 28.02.2023 r.]
- A. Potaczała, „Zbój Świętokrzyski obiecuje baty. Pierwsi wychłostani”, „Słowo Ludu”, 1993 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Małgorzata Wojtaczka | Heinrich von Kittlitz | Wacław Niemojowski | Hans Fellgiebel | Piotr Kościelny | Jerzy Lewi | Miłosz Martynowicz | Wilhelm Gottlieb Korn | Renata Kaczoruk | Charlotte Kretschmann | Aleksandra Spieczyńska | Melchior von Redern | Agnieszka Kotlarska (modelka) | Arkadiusz PawełekOceń: Adolf Kudliński