Jerzy Lewi


Wiktor Jerzy Lewi, urodzony 22 kwietnia 1949 roku we Wrocławiu, pozostaje wysoko cenioną postacią w historii szachów. Posiadając żydowskie korzenie, Lewi wniósł wiele do polskiego ruchu szachowego, a jego umiejętności szachowe przyciągały uwagę wielu miłośników tej gry.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 30 października 1972 roku w szwedzkim Lund. Po tym wydarzeniu Lewi stał się również reprezentantem Szwecji, co dodatkowo podkreśliło jego wyjątkową karierę oraz wpływ na szachy w obu krajach.

Kariera szachowa

Jerzy Lewi to postać, która zapisała się w historii polskich szachów jako jeden z najzdolniejszych juniorów. W latach 1965–1968 zdobył tytuł mistrza Polski juniorów cztery razy z rzędu, co świadczy o jego niezwykłych umiejętnościach i determinacji w grze. W 1967 roku udało mu się zająć trzecie miejsce podczas nieoficjalnych mistrzostw Europy juniorów w Groningen, plasując się za takimi legendami jak Anatolij Karpow oraz András Adorján, a przed Janem Timmanem. Był to bez wątpienia najwyższy międzynarodowy sukces polskiego juniora w tamtym okresie. Jednak w partii z Karpowem Lewi nie zdołał wykorzystać przewagi, co mogło zmienić jego dalszą karierę.

W 1968 roku zdobył brązowy medal na mistrzostwach Polski w szachach błyskawicznych w Kielcach, co stanowi znaczący krok w jego karierze. Rok później odnotował kolejny sukces, wygrywając V Międzynarodowy Festiwal im. PKWN w Lublinie, gdzie pokonał wielu renomowanych przeciwników, w tym arcymistrzów Aivarasa Gipslisa oraz László Bárczaya. Również w 1969 roku wziął udział w indywidualnych mistrzostwach Polski, zdobywając pierwsze miejsce, co otworzyło mu drogę do reprezentowania Polski na turnieju strefowym w Atenach, eliminacjach do mistrzostw świata.

Niestety, jego przygoda z międzynarodowymi rozgrywkami nie zakończyła się sukcesem, ponieważ zajął odległą pozycję i zdecydował się na odmowę powrotu do Polski. Osiedlając się w Szwecji, rozpoczął studia z zakresu matematyki oraz brał udział w rozgrywkach wśród szwedzkiej czołówki. Jednocześnie w Polsce jego nazwisko znalazło się na cenzurowanym indeksie, co powodowało, że przez długie lata nie publikowano na temat jego działalności. Jerzy Lewi zginął tragicznie w 1972 roku w wypadku na autostradzie, a jego ostatnie miejsce spoczynku to cmentarz żydowski w Malmö.

Najwyższy ranking, jaki osiągnął w swojej karierze, to 2430 punktów, co miało miejsce 1 lipca 1971 roku. Wówczas zajmował 2-3. miejsce wśród polskich szachistów, ex aequo z Zbigniewem Dodą oraz za Włodzimierzem Schmidtem.

Przypisy

  1. a b WojciechW. Kulik WojciechW., TomaszT. Lissowski TomaszT., FeliksF. Przysuski FeliksF., Jerzy Lewi, końcówka [online], szachowavistula.pl [dostęp 19.10.2021 r.]
  2. FIDE rating history :: Lewi, Jerzy

Oceń: Jerzy Lewi

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:25