Jacek Giezek


Jacek Wojciech Giezek, urodzony 10 czerwca 1958 roku we Wrocławiu, to wybitny polski prawnik oraz adwokat. Jest on także profesorem nauk prawnych, który zdobył uznanie jako specjalista w dziedzinie prawa karnego materialnego. W ciągu swojej kariery Jacek Giezek nie tylko praktykował, ale również dzielił się swoją wiedzą jako nauczyciel akademicki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jego doświadczenie oraz zaangażowanie w rozwój nauk prawnych sprawiają, że jest osobą cenioną w kręgach akademickich i prawniczych.

Życiorys

W 1981 roku Jacek Giezek zakończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Wkrótce potem, w 1987 roku, uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych, który otrzymał za pracę poświęconą Okolicznościom wpływającym na sędziowski wymiar kary, napisaną pod kierunkiem Tomasza Kaczmarka. W 1995 roku, na podstawie swojego dorobku naukowego oraz rozprawy zatytułowanej Przyczynowość oraz przypisanie skutku w prawie karnym, Giezek osiągnął stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa, specjalizując się w prawie karnym.

Obecnie jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2015 roku prezydent RP Bronisław Komorowski wyróżnił go tytułem naukowym profesora nauk prawnych. W 1997 roku został wpisany na listę adwokatów, a obecnie pełni funkcję przewodniczącego Komisji Etyki oraz wiceprzewodniczącego Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej.

Od 2015 roku Giezek kieruje Katedrą Prawa Karnego Materialnego na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest autorem lub współautorem około 150 publikacji naukowych, które koncentrują się na prawie karnym, znacząco przyczyniając się do rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Wybrane publikacje

Oto wybór publikacji autorstwa Jacka Giezka, które stanowią znaczący wkład w rozwój prawa:

  • Okoliczności wpływające na sędziowski wymiar kary, Wrocław 1989,
  • Przyczynowość oraz przypisanie skutku w prawie karnym, Wrocław 1994,
  • Odpowiedzialność cywilna i karna w spółkach prawa handlowego, Warszawa 1994 (współautor: D. Wnuk),
  • Świadomość sprawcy czynu zabronionego, Warszawa 2013.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Jacek Giezek. uni.wroc.pl. [dostęp 07.03.2017 r.]
  2. KRAIA [online], rejestradwokatow.pl [dostęp 18.05.2017 r.]
  3. Prof. Jacek Giezek o kryzysie konstytucyjnym: Nie można milczeć. wyborcza.pl, 16.12.2015 r. [dostęp 07.03.2017 r.]
  4. Prof. Jacek Wojciech Giezek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 07.03.2017 r.]
  5. Uniwersytet Wrocławski. Wydział Prawa i Administracji; Wydział Prawa, Administracji i Ekonomii. Wykaz doktoratów 1945-2010.
  6. Polscy stypendyści Fundacji im. Aleksandra von Humboldta. Almanach, wyd. Poznań 1998, s. 59.

Oceń: Jacek Giezek

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:25