UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Gertrud Staats


Gertrud Staats, urodzona 21 lutego 1859 roku we Wrocławiu, to postać o niezwykle istotnym znaczeniu w historii sztuki. Zmarła 21 czerwca 1938 roku także w tym samym mieście, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny.

Była ona niemiecką malarką, znaną jako jedna z czołowych artystek śląskich na przełomie XIX i XX wieku, w okresie, gdy sztuka w regionie przeżywała swoje znaczące ożywienie. Jej twórczość odzwierciedlała zarówno wpływy lokalne, jak i szersze nurty artystyczne tamtej epoki.

Życiorys

Gertrud Staats była jedną z pięciu córek Adolfa Staatsa, który pełnił funkcję radnego miejskiego we Wrocławiu. Przyszła na świat w ich rodzinnym domu, usytuowanym w miejscu, gdzie później zbudowano Hotel Wrocław, który został zniszczony w 1940 roku. To matka Gertrud organizowała jej pierwsze zajęcia z malarstwa u nauczycielki rysunku Caroline Falbusch. Wkrótce jej talent został zauważony przez ojca, który umożliwił jej dalszą edukację pod okiem znanego malarza Adolfa Dresslera, a później Hermanna Bayera.

W 1879 roku Dressler objął stanowisko szefa pracowni malarstwa krajobrazowego nowo wzniesionego Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie Gertrud była jednym z jego sześciu uczniów. Regularnie podróżowała z nim oraz innymi uczniami w Karkonosze, co miało istotny wpływ na rozwój jej sztuki. Po śmierci Dresslera w sierpniu 1881 roku, Gertrud przeprowadziła się do Berlina, gdzie kontynuowała naukę u pejzażysty Hansa Frederika Gudego oraz impresjonisty Franza Skarbiny. W późniejszym czasie odwiedziła Paryż, Bawarię oraz Rugię.

W 1883 roku artystka wróciła do Wrocławia, aby uczyć się u Carla Covena Schirma, a od 1890 roku posiadała własną pracownię przy obecnej ulicy Powstańców Śląskich. Do 1913 roku dużo podróżowała po Niemczech, co miało wpływ na jej twórczość, głównie malowała pejzaże oraz martwe natury po 1914 roku. W jej dorobku artystycznym wyróżniały się jedynie portret ojca oraz portret rodzinny. W swojej twórczości przeszła przez różne style – od realizmu, przez impresjonizm i secesję, aż do ekspresjonizmu.

Już w latach 80. XIX wieku zaczęła zdobywać uznanie, a w latach 90. odniosła duży sukces, zdobywając medale na wystawach w Londynie oraz Chicago. W 1902 roku zainicjowała działalność Stowarzyszenia Artystek Śląskich. Zmarła na raka piersi, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny, który w 1939 roku został wystawiony na sprzedaż podczas wydarzenia Schlesische Landschaftkunst vor 30 Jahren, gdzie ceny jej obrazów wahały się od 250 do 300 marek, a szkice sprzedawano za 30-45 marek.

W ostatnich latach życia dom Gertrud został podzielony na mieszkania czynszowe, a jej rodzina utrzymywała się z wynajmu. Niestety, większość dzieł Gertrud Staats zginęła w czasie II wojny światowej.

Przypisy

  1. a b c d e BeataB. Maciejewska BeataB., Gertrud, pejzażystka w męskim świecie. Jej obrazy zyskiwały wysokie ceny, a ona olbrzymią popularność, „wroclaw.wyborcza.pl”, 22.07.2018 r. [dostęp 28.07.2018 r.]
  2. K. Stanicka-Brzezicka, Artystyki śląskie ok. 1880-1945, Toruń 2006 r., s. 97.

Oceń: Gertrud Staats

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:20