Christoph Eschenbach


Christoph Eschenbach to wybitna postać w świecie muzyki klasycznej. Urodził się 20 lutego 1940 roku we Wrocławiu, co wiąże się z jego bogatym dziedzictwem kulturowym. Jako niemiecki pianista i dyrygent, zyskał uznanie na międzynarodowej scenie muzycznej.

Jego wkład w rozwój muzyki instrumentalnej oraz prowadzenie orkiestr uczyniły go istotną postacią w branży. Eschenbach łączy umiejętności wykonawcze z wyjątkową wrażliwością artystyczną, co przekłada się na jego twórczość oraz interpretacje znanych utworów muzycznych.

Życiorys

Christoph Eschenbach, urodzony 20 lutego 1940 roku we Wrocławiu jako Christoph Ringmann, jest postacią o bogatym życiorysie artystycznym. Jego rodzice to Margarethe (z domu Jaross) oraz muzykolog Heribert Ringmann, a tragiczne wypadki w rodzinie miały wpływ na jego dzieciństwo. Matka zmarła podczas porodu, a ojciec zginął na wojnie w karnym batalionie. W początkowych latach życia był wychowywany przez swoją babcię, która również zginęła w czasie wojennej ucieczki z Wrocławia.

Po zakończeniu działań wojennych Christoph trafił pod opiekę kuzynki matki, Wallydory Eschenbach, która wyciągnęła go z obozu uchodźców. Z nią przyjął nowe nazwisko, a jego dzieciństwo upłynęło najpierw w Wismarze, a następnie w Neustadt w Holsztynie. Po stracie babki doświadczył szoku, przez co przez rok nie potrafił mówić. W wieku ośmiu lat zaczął naukę gry na fortepianie pod okiem przybranej matki, która dostrzegła jego talent.

Młody Eschenbach był bardzo obiecującym pianistą. Został zapisany do Hamburg Hochschule für Musik, gdzie równolegle z grą na fortepianie rozpoczął naukę dyrygentury. Spotkanie z Wilhelmem Furtwänglerem w wieku 11 lat miało ogromne znaczenie dla jego dalszej kariery. Jego sukcesy na konkursach zaczęły się w 1952 roku, kiedy to zdobył pierwsze miejsce w Steinway Piano Competition.

W roku 1955 rozpoczął naukę w Musikhochschule w Kolonii, a w 1959 kontynuował dyrygenturę z Wilhelmem Brücknerem-Rüggebergiem. Jego talent został doceniony na międzynarodowych konkursach – w 1962 roku zajął drugie miejsce w konkursie w Monachium, a w 1965 roku wygrał Konkurs Clary Haskil w Montreux, co przyczyniło się do jego profesjonalnego uznania. Debiutował w Londynie w 1966 roku, a współpraca z Cleveland Orchestra rozpoczęła się trzy lata później, pod okiem George’a Szella, który stał się jego mentorem.

Eschenbach odnosił sukcesy zarówno jako pianista, jak i dyrygent. W 1972 roku zadebiutował jako dyrygent z III Symfonią Antona Brucknera. W swoim dorobku ma wiele wygranych konkursów, w tym Clary Haskil w 1965 roku, a jego nagrania wydane przez Deutsche Grammophon zdobyły uznanie publiczności. W 1979 roku objął stanowisko dyrektora muzycznego Rheinland-Pfalz State Philharmonic, a następnie był głównym dyrygentem NDR Symphony Orchestra w Hamburgu, dyrektorem muzycznym Ravinia Festival oraz dir. artystycznym Schleswig-Holstein Music Festival (1999-2002).

W 1988 roku został dyrektorem artystycznym Houston Symphony Orchestra, a w 2000 roku dyrektorem muzycznym Orchestre de Paris. W kolejnych latach prowadził Orkiestrę Waszyngtońską. W 2016 roku we Wrocławiu złożono hołd Eschenbachowi, odsłaniając płytę pamiątkową w Alei Gwiazd.

Eschenbach zdobył szereg prestiżowych nagród, w tym Ernst von Siemens Music Prize w 2015 roku oraz Grammy w kategorii muzyki poważnej. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Legię Honorową (2002) oraz Kawalerię Orderu Sztuki i Literatury (2006). W 2024 roku ogłoszono jego powrót do Wrocławia, gdzie od nowego sezonu pełnił będzie funkcję dyrektora artystycznego Narodowego Forum Muzyki Filharmonii Wrocławskiej.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 05.01.2024 r.]
  2. Christoph Eschenbach (Piano, Conductor). bach-cantatas.com. [dostęp 31.01.2020 r.]
  3. Verdienstorden des Landes Schleswig-Holstein - Archiv. schleswig-holstein.de. [dostęp 31.01.2020 r.]
  4. ConnyC. Rutsch, In einer Villa in Wismar: Meller erlebte Christoph Eschenbach als Kleinkind [online], www.noz.de [dostęp 19.05.2019 r.]
  5. Ein Suchender in der Welt der Musik [online], LN - Lübecker Nachrichten [dostęp 19.05.2019 r.]
  6. a b c d e f Christoph Eschenbach (Piano, Conductor) - Short Biography [online], www.bach-cantatas.com [dostęp 06.03.2016 r.]
  7. a b Christoph Eschenbach [online], Teatr Wielki Opera Narodowa [dostęp 06.03.2016 r.]
  8. a b MagdalenaM. Talik, Aleja Gwiazd Wrocław. Pierwszy Christoph Eschenbach [online], www.wroclaw.pl [dostęp 06.03.2016 r.]

Oceń: Christoph Eschenbach

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:13