Ryszard Iwan


Ryszard Józef Iwan, urodzony 25 sierpnia 1955 roku we Wrocławiu, to uznawany polski polityk oraz inżynier. Jego kariera obejmuje również funkcję posła w ramach X kadencji Sejmu.

W miarę rozwijania się jego działalności politycznej, Iwan zyskał znaczenie w społeczeństwie, angażując się w różnorodne przedsięwzięcia mające na celu rozwój kraju.

Życiorys

Ryszard Iwan, po zakończeniu nauki, ukończył studia na Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie w 1983 roku zdobył tytuł zawodowy inżyniera melioracji wodnych. Jego kariera zawodowa rozpoczęła się w 1977 roku, kiedy to podjął pracę w Przedsiębiorstwie Konserwacji Urządzeń Wodnych i Melioracji w Tychach. Następnie, w latach 1978–1982, pracował w Związku Spółek Wodnych w Lublińcu.

W 1980 roku wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” i został członkiem zarządu regionu. Jego zaangażowanie w ruch solidarity doprowadziło do internowania go przez ponad osiem miesięcy po wprowadzeniu stanu wojennego. Po odzyskaniu wolności, podjął pracę w Ośrodku Rolniczego Szkolenia Kursowego w Kochcicach oraz aktywnie uczestniczył w działalności duszpasterstwa dla osób pracujących.

W 1989 roku zdobył mandat posła na Sejm kontraktowy w okręgu lublinieckim jako kandydat bezpartyjny, uzyskawszy poparcie od Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. W sejmie pełnił funkcje w Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Spraw Zagranicznych oraz Komisji Samorządu Terytorialnego, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej. Był również członkiem Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, gdzie uczestniczył w kole chrześcijańskich demokratów.

Ryszard Iwan ukończył podyplomowe studia z zakresu zarządzania, jakie odbył zarówno we Francji, jak i w Polskiej Akademii Nauk. Dodatkowo, angażował się w działalność Partii Chrześcijańskich Demokratów, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza zarządu głównego oraz wiceprezesa. W latach 90. związał swoją karierę zawodową z Telekomunikacją Polską, gdzie początkowo był pełnomocnikiem do jej utworzenia, a później dyrektorem i rzecznikiem oddziału.

W czasie rządów Jerzego Buzka, zasiadał w gabinecie politycznym ministra gospodarki, Janusza Steinhoffa. W 1999 roku przystąpił do Porozumienia Polskich Chrześcijańskich Demokratów, które powstało głównie z inicjatywy PChD. W wyborach parlamentarnych w 2001 roku zajmował pierwszą pozycję na liście wyborczej Akcji Wyborczej Solidarność Prawicy w okręgu częstochowskim, jednakże nie zdobył mandatu.

Po wycofaniu się z polityki, podjął pracę w przemyśle zbrojeniowym, gdzie w 2007 roku doszedł do stanowiska dyrektora handlowego w Bumar-Mikulczyce. Ryszard Iwan został również uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2013 roku, który przyznano mu za znaczące zasługi dla przemian demokratycznych w Polsce oraz za jego osiągnięcia w działalności państwowej i publicznej.

Przypisy

  1. a b c d Dorota Steinhagen: Częstochowscy posłowie sejmu kontraktowego – co dziś robią?. wyborcza.pl, 21.11.2015 r. [dostęp 21.11.2015 r.]
  2. Agata Pustułka: Demokracja zaczęła się 22 lata temu od Sejmu kontraktowego. dziennikzachodni.pl, 04.06.2011 r. [dostęp 06.06.2011 r.]
  3. Serwis PKW – Wybory 2001. [dostęp 06.06.2011 r.]
  4. Była drużyna, „Gazeta Wyborcza” z 09 i 16.09.1999 r.
  5. M.P. z 2013 r. poz. 519

Oceń: Ryszard Iwan

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:16