Cezary Paweł Kasprzak, urodzony 26 marca 1961 roku we Wrocławiu, to postać znana w polskim krajobrazie społecznym oraz politycznym. Jako działacz społeczny i publicysta polityczny, jego osiągnięcia i działania mają duże znaczenie dla wielu grup obywatelskich w kraju.
Kasprzak jest współzałożycielem i jedną z kluczowych postaci w ruchu Obywatele RP, który angażuje się w działania na rzecz praw obywatelskich oraz demokratycznych wartości. Pełni ponadto zaszczytną funkcję prezesa zarządu Fundacji Wolni Obywatele RP, organizacji, która promuje idee wolności oraz aktywnego uczestnictwa obywateli w życiu publicznym.
Z zawodu Kasprzak to operator i montażysta filmowy, producent oraz autor projektów telewizyjnych, co pokazuje jego wszechstronność i zdolność do działania w różnych obszarach mediów. Warto również zaznaczyć, że w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej był aktywnie zaangażowany w opozycję antykomunistyczną, co poświadcza jego silne przekonania oraz walecznego ducha.
Życiorys
W swoim życiorysie Paweł Kasprzak zaznacza, że studiował fizykę na Politechnice Wrocławskiej oraz historię na Uniwersytecie Wrocławskim. Jako jeden z pionierów ruchu studenckiego, był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz współpracownikiem Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu. Jego zaangażowanie w działalność społeczną obejmowało również współtworzenie Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej oraz aktywną działalność w NSZZ „Solidarność”, przy czym blisko współpracował z Władysławem Frasyniukiem.
Kasprzak brał udział w Pomarańczowej Alternatywie i był aktywnym członkiem ruchu Wolność i Pokój. Warto dodać, że jest autorem oraz współautorem wielu publikacji prasowych, a także książki dotyczącej problemów edukacyjnych, zatytułowanej Edukacja w czasach cyfrowej zarazy, którą napisał wspólnie z Zofią Kłakówną, Piotrem Kołodziejem, Adamem Regiewiczem oraz Januszem Waligórą.
W ramach swojego zaangażowania politycznego, jako współzałożyciel i nieformalny lider ruchu Obywatele RP, Paweł Kasprzak inicjował a także współorganizował protesty przeciwko miesięcznicom smoleńskim oraz działania mające na celu poddanie ustaw zmieniających system sądownictwa w Polsce kontroli instytucji unijnych. Jego aktywność obejmowała szereg inicjatyw antynacjonalistycznych i antyfaszystowskich.
W 2021 roku miał miejsce kontrowersyjny incydent, gdy to odmówił zapłacenia grzywny nałożonej w wyroku nakazowym za przejście przez ulicę w niedozwolonym miejscu podczas demonstracji, podkreślając, że ten rodzaj oskarżenia to forma nadużań wykorzystywania wyroków nakazowych. Ukarany aresztem, traktował to jako sposobność do wyrażenia swojego sprzeciwu obywatelskiego.
Kasprzak zdecydował się również na starania polityczne, kandydując w wyborach parlamentarnych w 2019 roku do Senatu z ramienia Obywateli RP w okręgu nr 44, gdzie zyskał poparcie znanych postaci, w tym Agnieszki Holland, Moniki Płatek, Haliny Bortnowskiej, Władysława Frasyniuka oraz Jacka Dehnela, jednak w wyborach zajął ostatnie, trzecie miejsce. W 2023 roku ubiegał się o mandat poselski w okręgu 19 (Warszawa) z listy komitetu Nowej Lewicy, zdobywając 1892 głosy lecz nie osiągając sukcesu.
W sferze zawodowej, Paweł Kasprzak specjalizuje się w technikach produkcji telewizyjnej. W życiu osobistym, jest żonaty i ma czworo dzieci.
Nagrody
Paweł Kasprzak jest osobą, która na przestrzeni lat zyskała uznanie za swoją działalność na rzecz praworządności. W latach 2016-2017 honorowano go tytułem Człowieka Roku Gazety Wyborczej w kategorii Społeczeństwo Obywatelskie. To wyróżnienie podkreśla jego zaangażowanie w rozwój i ochronę wartości demokratycznych.
Kolejnym ważnym osiągnięciem było odebranie w imieniu Obywateli RP nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy. Wyróżnienie to jest symbolem docenienia działań w obronie praw i wolności obywatelskich.
W ramach działalności w ruchu społecznym „Obywatele RP”, Kasprzak kontynuował swoją misję w obronie swobód obywatelskich, państwa prawa oraz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W 2018 roku za swoje działania otrzymał wyróżnienie od Polcul Foundation, co wyraźnie świadczy o jego nieustającej walki o obywatelskie prawa.
W 2022 roku jego dokonania zostały uhonorowane Brązową Odznaką Honorową Wrocławia, co stanowi dodatkowy akcent na jego aktywność publiczną i społeczną. Kasprzak zasługuje na uznanie za wkład w rozwój demokracji i praw obywatelskich.
Koncepcje polityczne
W styczniu 2018 roku Paweł Kasprzak zwrócił się do „koalicji partii demokratycznych”, domagając się przeprowadzenia „otwartych prawyborów przed wyborami samorządowymi”. Słyszymy także ze strony niektórych partii, ruchów społecznych oraz mediów, że „najpierw należy odsunąć PiS od władzy, a potem zająć się innymi sprawami”. Kasprzak odpowiadał im stanowczo: „Chcemy demokracji już teraz!” Dlatego postawił żądanie przed koalicją partii „demokratycznych” o zorganizowanie otwartych prawyborów przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi. Otwartych, czyli takich, w których to wyborcy decydują o kształcie list, które partie powinny wystawić – wyznał Paweł Kasprzak na łamach dziennika „Rzeczpospolita”.
Apel o stworzenie jednej listy partii opozycyjnych, która miałaby być wyłoniona w wyniku otwartych prawyborów, zainicjowanych i przeprowadzonych przez środowiska obywatelskie, Paweł Kasprzak kierował nie tylko przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku, ale również po ich zakończeniu.
Przypisy
- "Współzałożyciel Obywateli RP startuje do Sejmu z listy Nowej Lewicy" [online], rp.pl [dostęp 15.09.2023 r.]
- "Idę siedzieć w Zakładzie Karnym w Siedlcach - w proteście przeciwko postępowaniom nakazowym" [online], wyborcza.pl [dostęp 18.09.2023 r.]
- "Paweł Kasprzak na dwa dni w areszcie. "Teraz każda z interwencji policji wobec mnie skończy się w ten sposób" [online], wyborcza.pl [dostęp 18.09.2023 r.]
- Wyniki głosowania na KASPRZAK Cezary Paweł [online], wybory.gov.pl [dostęp 07.11.2023 r.]
- PawełP. Kasprzak PawełP., Żądajmy prawyborów od Tuska, bo dziś tylko on ma w sobie sprawczość, która mobilizuje tłum jednym tweetem [online], wyborcza.pl, 14.02.2022 r. [dostęp 18.09.2023 r.]
- PawełP. Kasprzak PawełP., Gdyby tak o wyborach porozmawiać dla odmiany poważnie [analiza Pawła Kasprzaka] [online], wyborcza.pl, 24.12.2021 r. [dostęp 18.09.2023 r.]
- Chcemy debaty – list otwarty do Grzegorza Schetyny [online], obywatelerp.org, 01.09.2019 r. [dostęp 12.09.2019 r.]
- ŁukaszŁ. Szewczyk ŁukaszŁ., Czytelnicy Gazety Wyborczej wybrali Ludzi Roku: Owsiak, Obywatele RP, symboliczny polski sędzia [online], media2.pl, 26.05.2018 r. [dostęp 12.09.2019 r.]
- Nagrody Australijskiej Fundacji Polcul im. Jerzego Bonieckiego – w sobotę [online], dzieje.pl, 12.10.2018 r. [dostęp 14.09.2019 r.]
- PawełP. Kasprzak PawełP., Demokracja od zaraz [online], rp.pl, 21.01.2018 r. [dostęp 09.03.2018 r.]
- Nagroda im. Prof. Zbigniewa Hołdy [online], stowarzyszenieholda.pl, 20.10.2016 r. [dostęp 17.12.2017 r.]
- PawełP. Kasprzak PawełP., Słusznie nieposłuszni [online], polityka.pl, 17.01.2017 r. [dostęp 25.01.2017 r.]
- PawełP. Kasprzak PawełP., Wrzeszczącym dziś o Bolku tropicielom zdrady mówię: mali jesteście i żałośni. Z was są pętaki. Dla was: Pan Bolek [online], wyborcza.pl, 19.02.2016 r. [dostęp 25.01.2017 r.]
- PawełP. Kasprzak PawełP., PawełP. Wrabec PawełP., Żeby Polska była Polską, a KOD – KOR-em [online], wyborcza.pl, 06.02.2016 r. [dostęp 25.01.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Erazm Humienny | Oskar Maretzky | Ewa Wolak | Andrzej Piszel | Friedrich Theodor von Merckel | Marek Moszczyński (samorządowiec) | Jerzy Mazurek | Stefania Eckertowa | Tomasz Jacek Kiliński | Jacek Siewiera | Radosław Parda | Gottlieb Donatus Menzel | Gabriel Beszłej | Friedrich Kospoth | Witold Pahl | Jarosław Hyk | Klara Kołodziejska | Aldona Wiktorska-Święcka | Ryszard Petru | Lina MorgensternOceń: Paweł Kasprzak