Kazimierz Witkowski to postać o wyjątkowym wkładzie w polski sport, szczególnie w dziedzinie judo. Urodził się 18 stycznia 1948 roku we Wrocławiu, gdzie także rozpoczął swoją ważną działalność w sferze sportowej.
Witkowski jest nie tylko uznawanym trenerem judo, ale również posiada tytuł doktora habilitowanego w zakresie nauk o kulturze fizycznej. Jego doświadczenie i wiedza sprawiają, że jest on cenionym specjalistą w swojej dziedzinie.
Już od wielu lat jest związany z Akademią Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie angażuje się w edukację oraz rozwój młodych sportowców.
Życiorys
Wykształcenie i praca zawodowa
Kazimierz Witkowski jest absolwentem technikum budowlanego we Wrocławiu, gdzie zdobywał fundamenty swojej wiedzy. Przez długi okres, od 1968 do 1983 roku, pracował w Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego Biprol. Jego pasja do sportu zaowocowała w 1981 roku, kiedy to ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Od 1983 roku związał się na stałe z tą uczelnią, przejmując obowiązki w Zakładzie Judo w Katedrze Wychowania Fizycznego AWF.
W 1992 roku obronił pracę doktorską na temat „Analiza poziomu rozwoju cech strukturalnych i funkcjonalnych na tle wyników sportowych w judo”, która powstała pod naczelnym kierunkiem Antoniego Janusza. W 1998 roku uzyskał tytuł docenta, a od tego momentu kierował Zakładem Sportów Walki i Samoobrony w Katedrze Sportów Walki. Później, w 2002 roku, objął kierownictwo Zakładu Sportów Walki w Katedrze Dydaktyki Sportu. W okresie 2009–2012 był zastępcą dyrektora Instytutu Sportu AWF.
W latach 2012-2016 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Nauk o Sporcie, a swoje osiągnięcia naukowe zwieńczył uzyskaniem stopnia doktora habilitowanego w 2013 roku na podstawie badań zatytułowanych „Wieloczynnikowa analiza sukcesu sportowego w sportach walki”. W 2016 roku otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego.
Kariera zawodnicza i trenerska
W swojej karierze sportowej Kazimierz Witkowski trenował judo w Sparcie Wrocław, gdzie jego pierwszym trenerem był Stanisław Dziecinny. Od lat 1973–1981 dawał z siebie wszystko jako trener w Gwardii Wrocław, a od 1982 roku jego droga zawodowa poprowadziła go do klubu AZS-AWF Wrocław.
W AZS-AWF zajmował różnorodne stanowiska, a jego zakres odpowiedzialności obejmował trenowanie juniorek, juniorów, seniorek oraz seniorów w latach 1982-1990. Od 1991 do 1996 roku był trenerem głównym sekcji judo, a w latach 1997-2009 pełnił rolę trenera koordynatora sekcji judo. Oprócz tego, założył sekcję ju-jitsu, w której także był trenerem koordynatorem w latach 2003-2009, oraz sekcję taekwondo olimpijskiego, działającą od 2007 do 2009 roku.
Wasze zainteresowanie wybitnymi sportowcami, jakimi są olimpijczycy Wiesław Błach, Katarzyna Juszczak, Marek Pisula i Rafał Kubacki, został zaowocowany również sukcesami medalistów mistrzostw Europy, takimi jak Małgorzata Górnicka i Anita Kubica, a także akademickiego mistrza świata Andrzeja Karwackiego oraz mistrzyni Polski Ernestyny Matusiak.
Kazimierz posiada stopień VI Dan w judo, potwierdzający jego znaczącą wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie. Od 2012 do 2020 roku był wiceprezesem AZS-AWF Wrocław, co jeszcze bardziej podkreśla jego aktywną rolę w środowisku sportowym.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 1997 roku, w plebiscycie Słowa Polskiego, Kazimierz Witkowski został uhonorowany tytułem trenera roku na Dolnym Śląsku, a rok później – managera roku w tym samym regionie.
Jego liczne osiągnięcia zostały docenione poprzez szereg odznaczeń, w tym Brązowy Krzyż Zasługi (1987), Srebrny Krzyż Zasługi (1996), Złoty Krzyż Zasługi (2002), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2012) oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej (2003). Dodatkowo, zdobył Odznakę „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej” i Złoty Medal za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego (1988).
Przypisy
- Dr hab. Kazimierz Witkowski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.05.2022 r.]
- Zwycięzcy Plebiscytu Gazety Wrocławskiej na Sportowca i Trenera Roku
- M.P. z 2013 r. poz. 307.
- M.P. z 2002 r. nr 43, poz. 659.
- M.P. z 1996 r. nr 66, poz. 625.
- a b c Adam Wojno, Wiesław Błach Leksykon polskiego judo, wyd. Wrocław 2005, s. 38.
- a b c Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).
- a b c d e f g h i j k l m n Dr hab. Kazimierz Witkowski, prof. nadzw. – Członek KS AZS-AWF Wrocław
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Dariusz Sztylka | Paulina Dutkiewicz-Raś | Tomasz Kuchar | Krzysztof Mila | Fabian Piasecki | Wiesław Kończak | Lothar Buchmann | Damian Sylwestrzak | Dorota Załęczna | Robert Sobera | Andrzej Zieja | Bartosz Kaczmarek | Krzysztof Ostrowski (piłkarz) | Tomasz Skrzypek | Grzegorz Mordzak | Alina Nowak (siatkarka) | Piotr Hałas | Jakub Parzeński | Piotr Haśko | Fritz LangnerOceń: Kazimierz Witkowski (trener judo)