Jacek Zbigniew Sutryk, który przyszedł na świat 17 września 1978 roku we Wrocławiu, to postać o bogatym dorobku w dziedzinie socjologii oraz działalności samorządowej. Jako polski socjolog i samorządowiec, w 2018 roku objął stanowisko prezydenta Wrocławia.
Jego doświadczenie oraz zaangażowanie w sprawy miasta przyczyniły się do znaczącego rozwoju Wrocławia w ostatnich latach.
Życiorys
Jacek Sutryk to postać o bogatym doświadczeniu zawodowym i edukacyjnym. W 2002 roku uzyskał wykształcenie w dziedzinie socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Ponadto ukończył także studia w Collegium Humanum – Szkoły Głównej Menedżerskiej w Warszawie.
Po zakończeniu edukacji objął stanowisko dyrektora Wspólnoty Roboczej Związków Organizacji Socjalnych w stolicy. Był także doktorantem w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie oraz prowadził zajęcia jako wykładowca w warszawskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej.
Od 2007 roku pełnił obowiązki dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu, a w 2011 roku objął stanowisko dyrektora Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim Wrocławia, gdzie działał przez siedem lat. W trakcie tej kadencji miał pod swoją opieką szereg wrocławskich instytucji kultury oraz jednostek odpowiedzialnych za zdrowie i pomoc społeczną, włączając w to Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Młodzieżowe Centrum Sportu Wrocław oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego.
W latach 2010-2017 Jacek Sutryk był aktywnym członkiem Rady Pomocy Społecznej, pełniąc funkcję przewodniczącego od 2014 roku. W 2018 roku, jako bezpartyjny polityk, wystartował w wyborach samorządowych na prezydenta Wrocławia z ramienia Koalicji Obywatelskiej. Zyskał poparcie wielu istotnych osobistości, w tym dotychczasowego prezydenta Rafała Dutkiewicza, oraz członków partii takich jak SLD i UED. W pierwszej turze, która miała miejsce 21 października, uzyskał 129 669 głosów (50,2%), a jego konkurentka z PiS – Mirosława Stachowiak-Różecka zdobyła 71 049 głosów (27,5%). Został zaprzysiężony na prezydenta Wrocławia 19 listopada 2018 roku.
W 2021 roku Sutryk był jednym z założycieli i prezesa stowarzyszenia „Dolny Śląsk – Wspólna Sprawa”. Wszedł również w skład zarządu Związku Miast Polskich oraz rady fundacji Unia Metropolii Polskich. Dodatkowo, objął stanowisko wiceprezesa zarządu Stowarzyszenia „Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski”. W czerwcu 2024 roku został prezesem ZMP, zastępując Zygmunta Frankiewicza.
W ciągu swojej kadencji prezydenckiej był również powoływany do rad nadzorczych Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej oraz Śląskiego Centrum Logistyki. W latach 2020-2021 był członkiem rady nadzorczej Kolei Dolnośląskich.
W 2024 roku ponownie zaangażował się w wyścig o fotel prezydenta Wrocławia, kandydował z ramienia KWW Jacek Sutryk Lewica i Samorządowcy z oficjalnym wsparciem Platformy Obywatelskiej. W pierwszej turze, która odbyła się 7 kwietnia, zdobył 34,3% głosów, co pozwoliło mu przejść do drugiej tury. W drugiej turze z 21 kwietnia uzyskał 68,3% głosów, pokonując Izabelę Bodnar, co zapewniło mu reelekcję na drugą kadencję.
Jednak 14 listopada 2024 roku został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Został przetransportowany do prokuratury, gdzie usłyszał zarzuty związane z wręczeniem łapówki ówczesnemu rektorowi Collegium Humanum w zamian za uzyskanie dyplomu ukończenia studiów podyplomowych Master of Business Administration, którego najprawdopodobniej nie ukończył. Prokuratura oskarżyła go także o wykorzystanie tego dyplomu do zdobycia miejsc w radach nadzorczych, co przyczyniło się do wyłudzenia w wysokości 230 tys. zł. Po swoim zatrzymaniu Jacek Sutryk został tego samego dnia zwolniony.
Odznaczenia i wyróżnienia
W latach 2021 oraz 2022 Jacek Sutryk zdobył znaczące wyróżnienia, plasując się kolejno na pierwszym i drugim miejscu w prestiżowym rankingu prezydentów miast, który był organizowany przez „Newsweek Polska”. W 2022 roku odznaczono go tytułem doktora honoris causa Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Rolniczego.
W swoim dorobku posiada także m.in. Złoty Medal „Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego”, który otrzymał w 2019 roku, oraz Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Związku Sybiraków, przyznaną mu w 2021 roku.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Mieczysław Gaweł | Jacek Świat | Ilona Antoniszyn | Holger Bartsch | Jan Kuriata (polityk) | Waldemar Polczyński | Marzena Machałek | Jarosław Czubiński | Grzegorz Roman (samorządowiec) | Ewa Ossowska | Jarosław Obremski | Jerzy Szmajdziński | Alfred Gomolka | Sebastian Filipek-Kaźmierczak | Karl Rudolf Friedenthal | Andrzej Dąbrowski (polityk) | Stanisław Iwan | Andrzej Dziuba (samorządowiec) | Wojciech Arkuszewski | Arkadiusz UrbanOceń: Jacek Sutryk