Daniel Speer


Georg Daniel Speer, który przyszedł na świat 2 lipca 1636 roku we Wrocławiu, jest postacią o znaczącym dorobku artystycznym w historii muzyki. Zmarł 5 października 1707 roku w Göppingen.

Był on nie tylko niemieckim kompozytorem, ale także teoretykiem muzyki oraz pisarzem, co czyni go niezwykle wszechstronnym twórcą.

Życiorys

Był synem kuśnierza z Wrocławia. Naukę rozpoczął w wrocławskim Gimnazjum św. Marii Magdaleny, gdzie spędził kilka lat. Po tragicznej śmierci rodziców trafił do sierocińca, jednak wkrótce z niego uciekł. Nie wiadomo, gdzie zdobył edukację muzyczną. W trakcie swojej życiowej wędrówki odwiedził tereny, które dziś są częścią Słowacji, uczęszczając do liceum w Kieżmarku. Oprócz tego przebywał także na Węgrzech oraz w Rumunii.

Możliwe, że w roku 1664 przebywał w Stuttgarcie oraz Tybindze. Pewne jest, że od 1667 roku działał w Göppingen jako muzyk kościelny oraz nauczyciel. Oprócz kariery muzycznej, poświęcił się także literaturze, zwłaszcza kronikom oraz powieściom awanturniczo-przygodowym. Jego najbardziej znana powieść to wydana w 1683 roku wersja Przygód Simplicissimusa (Ungarischer oder Dacianischer Simplicissimus).

Postać Simplicissimusa, choć fikcyjna, czerpie inspiracje z prawdziwych przeżyć Speera, które miały miejsce w południowym Podtatrzu, wschodniej Słowacji oraz w Tatrach. Książka ta znacząco przyczyniła się do popularyzacji Tatr oraz zapoczątkowania turystyki w tym regionie.

Dzieła muzyczne

Daniel Speer, uznawany za wybitnego kompozytora, w swojej twórczości pozostawił szereg istotnych dzieł, które miały znaczący wpływ na rozwój muzyki. Poniżej przedstawiamy lista jego najważniejszych utworów:

  • 1683 – Türkischer Vagant,
  • 1683 – Ungarischer oder Dacianischer Simplicissimus (nowe wydanie: Wiedeń 1973),
  • 1685 – Neugebackene Tafelschnitz,
  • 1687 – Grundrichtiger kurz-, leicht-, und nöthiger Unterricht der musikalischen Kunst. Ulm 1687, 1697 (nowe wydanie Lipsk 1974),
  • 1688 – Musikalisch-Türckischer Eulen-Spiegel. Ulm 1688 (nowe wydanie: Bratysława 1971),
  • 1688 – Philomela angelica,
  • 1692 – Jubilum coeleste,
  • 1697 – Vierfaches Musicalisches Kleeblatt.

Każde z tych dzieł wnieśli wkład w rozwój muzyki i literatury muzycznej, a ich współczesne wydania świadczą o trwałości i znaczeniu twórczości Speera.

Przypisy

  1. Roberts 2004 r.
  2. Wydanie polskie: Węgierski bądź Dacki Simplicissimus, przekład: Danuta Reychmanowa, przedmowa i przypisy: Jan Reychman, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1967 r.

Oceń: Daniel Speer

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:23