Beata Rakowska to znana postać na polskiej scenie artystycznej. Urodziła się 28 marca 1965 roku we Wrocławiu, gdzie rozpoczęła swoją przygodę z aktorstwem.
Specjalizuje się w różnych dziedzinach sztuki, w tym w teatrze, dubbingu oraz telewizji, co czyni ją wszechstronną aktorką z bogatym doświadczeniem.
Wczesne lata
Beata Rakowska przyszła na świat i spędziła swoje młodzieńcze lata we Wrocławiu. W wieku pięciu lat jej rodzice postanowili zapisać ją na balet, co zapoczątkowało jej pasję do sztuki. Zajęcia w Dziecięcym Centrum Baletowym „Arabeska” okazały się być początkiem sześcioletniej podróży, podczas której rozwijała swoje umiejętności taneczne.
Później, jej talent został dostrzegnięty przez ojca, który zapisał ją do studium pantomimiczno-teatralnego w Młodzieżowym Domu Kultury. Tam miała okazję występować u boku Cezarego Żaka oraz Krzysztofa Dracza, biorąc udział w spektaklach adresowanych do dzieci, takich jak „Szewczyk Dratewka” czy „Igraszki z diabłem”. Dzięki tym przedstawieniom miała możliwość podróżowania po Polsce.
Po zdobyciu doświadczenia studiowała na Wydziale AktorskimPaństwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego we Wrocławiu, którą ukończyła w 1988 roku. To były kluczowe lata jej życia, które ukształtowały ją jako artystkę.
Kariera
Beata Rakowska, uzdolniona artystka, rozpoczęła swoją karierę jeszcze w czasach studenckich, debiutując na deskach teatru w spektaklu autorstwa Bertolta Brechta zatytułowanego Człowiek jak człowiek w 1987 roku, gdzie zagrała obok Mirosława Baki oraz Piotra Konieczyńskiego. Wydarzenie to miało miejsce w prestiżowym Teatrze im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, gdzie występowała do 1988 roku. Jej talent został dostrzegany i nagradzany, co potwierdza zdobycie wyróżnienia za rolę Krystyny w sztuce Panna Julia Augusta Strindberga podczas VI Ogólnopolskiego Przeglądu Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi.
Swoją karierę teatralną kontynuowała w różnych instytucjach, między innymi w Nowym Teatrze w Łodzi (1988–1989) oraz Narodowym Teatrze w Warszawie (1989–1990). Pojawiała się także na scenie K2 i Komedia w Wrocławiu, w latach 1994 i 2006, co wyraźnie świadczy o jej wszechstronności i umiejętności adaptacyjnych w różnych rolach i repertuarze. Z 1996 roku datuje się jej długotrwała współpraca z Wrocławskim Teatrem Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego, gdzie mogła realizować swoje artystyczne ambicje przez długie lata.
Na ekranie telewizyjnym zadebiutowała w dramacie o tytule Zero życia w 1987 roku, w którym wystąpiła u boku takich gwiazd jak Tomasz Hudźc, Edward Lubaszenko, Jan Jankowski oraz Ewa Skibińska. Szeroką popularność zyskała jednak jako Małgosia Słończyk, studentka chemii z Politechniki Warszawskiej w serialu Odbicia, emitowanym w 1989 roku, a także jako Ewa Glinicka w ostatnich odcinkach opery mydlanej TVP2 W labiryncie w 1990 roku.
Rakowska pojawiła się również w takich produkcjach jak sitcom Świat według Kiepskich (2000, 2005, 2007) i serialu animowanym Włatcy móch (2006–2007), gdzie użyczyła swojego głosu postaciom Konieczki i Andżelice. W 2008 roku, jej wystąpienia były obecne także w reklamach tabletek przeciw zaparciom Xenna Extra, a w 2009 roku w kampanii reklamowej banku AIG.
Oprócz kariery artystycznej, Beata przez dwa lata uczyła dzieci języka angielskiego w Rękowie pod Sobótką. Pełniła także rolę spikerki. Wspierała czytelnictwo jako tłumaczka oraz nauczycielka języków obcych, co pokazuje jej różnorodne umiejętności oraz zaangażowanie w edukację. Dodatkowo, była kaskaderką i z powodzeniem zajmowała się audiodeskrypcją dla Fundacji Katarynka, a także prowadziła warsztaty teatralne dla uczestników uniwersyteti trzeciego wieku.
Filmografia
Filmy
Beata Rakowska zadebiutowała na ekranie w 1987 roku, występując w filmie Zero życia (TV) jako dziewczyna z klasy Tomka. W ciągu swojej kariery, pojawiła się również w Podróży do Polski w 1995 roku, gdzie zagrała niemiecką turystkę. Jej rolą w Nie ma zmiłuj z 2000 roku była postać sekretarki w firmie „Vin-Necie”.
Seriale TV
Rola Małgosi Słończyk w serialu Odbicia, której premierę miała w 1989 roku, była jednym z pierwszych znaczących występów aktorki. Wkrótce potem, w 1990 roku, wystąpiła jako Ewa Glinicka-Hanisz w W labiryncie.
W 1995 roku, grała sprzedawczynię w odcinku drugiego serialu Maszyna zmian, a lata 1998-1999 przyniosły jej rolę Ilony, dziewczyny Żywińskiego w Życie jak poker.
Jednak jej najbardziej rozpoznawalną postacią, z którą związana była aż do 2021 roku, była dziennikarka oraz różne inne rolę w Świat według Kiepskich, gdzie występowała w kilku odcinkach. W tym serialu m.in. zagrała kobietę w odcinku 217 i urzędniczkę w 242.
W latach 2002-2003 Beata występowała w Gorącym temacie jako dziennikarka Katarzyna, a od 2004 do 2014 roku była jedną z kluczowych postaci w Pierwszej miłości, wcielając się w rolę zakonnicy, lekarza w Poradni Alergologicznej, kadrowej, żony Wiesława oraz reporterki Telewizji CNP Polska.
Kolejne występy to Bezmiar sprawiedliwości w 2006 roku, gdzie zagrała pracownicę teatru (odc. 2), oraz Biuro kryminalne z 2007 roku, w którym wcieliła się w Melanię Makowską (odc. 38). W serialu Na dobre i na złe zagrała matkę Maćka w odcinku 332 (2008), a w latach 2009-2010 występowała w Tancerzach jako Łucja, była żona Bernarda (odc. 10, 32 i 33). Poza tym, w 2009 roku wcieliła się w rolę dziennikarki w Rajskich klimatach, a rok później zagrała kobietę w aptece w Licencji na wychowanie.
Kolejnymi rolami były nauczycielka w Głębokiej wodzie (2011) oraz nauczycielka w Galerii (2012, odc. 147).
Dubbing
W dziedzinie dubbingu, Beata Rakowska wykazała się dużą wszechstronnością, pełniąc różnorodne role w popularnym serialu animowanym Włatcy móch w latach 2006-2010. Występowała jako Konieczko, Andżelika, Karolina i wiele innych postaci, w tym także jako Matki różnych bohaterów.
Oprócz tego, w 2007 roku użyczyła swojego głosu w filmie Pana Magorium cudowne emporium. Powróciła do dubbingowania w Włatcy móch: Wrzód na dópie, gdzie znów wcieliła się w rolę Konieczko oraz Andżeliki.
W 2009 roku, dodała swój głos do Włatcy móch: Ćmoki, czopki i mondzioły, gdzie ponownie pojawiła się jako Konieczko, Andżelika oraz inne postacie. Jej dorobek dubbingowy obejmuje także Sklep dla samobójców (2012) oraz Kreskotoria Polski (2012) w roli Dobrawy.
Przypisy
- a b c d e f Justyna Sochacka: Beata Rakowska o najlepszym zawodzie świata. Gazeta Senior, 20.03.2018 r. [dostęp 23.05.2020 r.]
- a b Beata Rakowska. wteatrw.pl. [dostęp 23.05.2020 r.]
- Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza: Beata Rakowska. klubmil.pl. [dostęp 23.05.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Darek Oleszkiewicz | Katarzyna Banaś | Cezary Sikorski | Andrzej Sekuła | Marek Kubski | Joanna Sidorowicz | Mariola Jarocka | Dorota Kuziela | Jagna Dobesz | Wojciech Maciejewski (muzyk) | Krzysztof Szczepaniak | Leszek Bzdyl | Robert Eitner | Maciej Stoksik | Piotr Warszawski | Stanisław Melski | Jacek Grecki | Jerzy Górski (aktor) | Agnieszka Smoczyńska | Tamara PieńkoOceń: Beata Rakowska