Maciej Stoksik, którego prawdziwe imię to Marian Maciej Stoksik, to znany polski artysta rzeźbiarz, który przyszedł na świat 8 września 1950 roku we Wrocławiu.
Jego twórczość artystyczna na stałe wpisała się w pejzaż polskiej sztuki współczesnej.
Życiorys
Maciej Stoksik przyszedł na świat 8 września 1950 roku w pięknym Wrocławiu. Po ukończeniu szkoły średniej, zdobył maturę w 1969 roku w znanym X Liceum Ogólnokształcącym im. Stefanii Sempołowskiej w tymże mieście. Następnie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie miał okazję rozwijać swoje umiejętności artystyczne. Po pewnym czasie kontynuował naukę w Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, ucząc się w pracowni rzeźbiarskiej pod kierunkiem Jerzego Boronia.
W 1976 roku zdobył dyplom artysty rzeźbiarza, co otworzyło przed nim drzwi do kariery w świecie sztuki. Obecnie prowadzi we Wrocławiu studio plastyczne, gdzie dzieli się swoją pasją i wiedzą z młodszymi pokoleniami artystów.
Twórczość
Maciej Stoksik jest artystą zaangażowanym w różne aspekty rzeźbiarstwa oraz ceramiki, zarówno w kontekście dzieł monumentalnych, jak i użytkowych. Jego działalność obejmuje także konserwację dzieł sztuki oraz zabytków, co czyni go wszechstronnym twórcą.
W 2003 roku stworzył nowe figury, które zdobią Wieżę Ratuszową w Oławie. Zabytek ten, którego budowa datowana jest na lata 1680–1718, został wzbogacony o cztery ruchome drewniane postacie, które mają swoją głęboką symbolikę. Każda z figur reprezentuje inną ideę: Król Salomon – w stroju rzymskim, Śmierć z kosą – jako alegoria nieszczęść dręczących miasto, Pozłacaną Kulę – nawiązującą do Księżyca, oraz Koguta goniącego kurę, co symbolizuje płodność i ciągłość życia. W 2011 roku, po silnych wiatrach, kosa uległa uszkodzeniu, ale została ponownie zamontowana w 2012 roku. Konserwacja tych figur była kontynuowana również w 2017 roku.
Ten utalentowany artysta zdobył w 2003 roku prestiżową nagrodę „Nagrobek Polski Roku” za projekt oraz wykonanie wyjątkowego pomnika o „nieregularnej bryle attyki z fakturą naturalnego przełomu” i bogatej kolorystyce kamienia na cmentarzu parafialnym Świętej Rodziny we Wrocławiu.
W 2009 roku, na placu im. Józefa Bema w Gołonogu, który stanowi część Dąbrowy Górniczej, odsłonięto pomnik Żołnierza Zwycięzcy, stworzony z lokalnego szydłowieckiego piaskowca. Rzeźba ta nawiązuje do zachowanych fotografii młodego legionisty, osoby, która walczyła o niepodległość Polski. Anegdotycznie, oryginalny pomnik znajdował się w tym miejscu od 1933 roku, ale został zniszczony przez Niemców w 1940 roku.
Kolejnym jego znaczącym dziełem są pięć kolumn, które wykonał w Kamieniu Pomorskim z granitu strzegomskiego. To dzieło powstało w 2013 roku w ramach projektu Pomorskiej Drogi św. Jakuba, symbolizującej etapy tej Drogi dla pielgrzymów wędrujących z litewskiej Kretyngi przez Kamień Pomorski aż do hiszpańskiego Santiago de Compostela.
W 2014 roku jego pracownia stworzyła pomnik w formie dwóch pochylonych krzyży, który znajduje się na cmentarzu w Kole. Pomnik ten upamiętnia dwieście ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego z 2 września 1939 roku na pociąg ewakuacyjny oraz dworzec kolejowy. Budowa tego obiektu była wspólną inicjatywą mieszkańców Krotoszyna oraz Koła, na którego cmentarzu spoczęły ofiary tej tragedii.
Życie prywatne
Maciej Stoksik pochodzi z rodzinnej tradycji, która łączy w sobie bogate dziedzictwo kulturowe oraz pasje zawodowe. Jego rodzice to Stefan Stoksik (1909–1979), który był inżynierem melioracji, oraz Anna Stoksik z domu Hatłas (1915–2014), nauczycielka. Oboje aktywnie uczestniczyli w czasach II wojny światowej jako oficerowie Narodowych Sił Zbrojnych.
W życiu rodzinnym Macieja Stoksika istotną rolę odgrywają również jego siostry, które zrealizowały się jako artystki malarki. Alicja Stoksik oraz Barbara Cena są osobami znanymi w kręgach sztuki, co dodatkowo podkreśla twórczą atmosferę w ich rodzinie.
Tradycje domowe pielęgnowane przez jego babkę, Florentynę Hatłas, z domu Krysta, były związane z historią miejscowości Wilamowice, skąd rodzina pochodzi. Jej przodkowie mieli korzenie w kulturze Fryzji i Flandrii, co wyraźnie wpływało na wartości i zainteresowania przekazywane przez pokolenia.
Przypisy
- JerzyJ. Kamiński, Śmierć ma się dobrze, „Powiatowa” (41/1274), 25.02.2017 r., gazeta.olawa.pl.
- W rękach Śmierci – 11 maja Śmierć z wieży oławskiego ratusza odzyskała kosę, „Gazeta Powiatowa - Wiadomości Oławskie”, 17.05.2012 r., s. 9, ISSN 1509-0809.
- Miasto Koło. Firma z Wrocławia wykona pomnik upamiętniający ofiary nalotu [online], portal naszemiasto – Koło, 2014 r.
- Pomnik ofiar nalotu lotnictwa niemieckiego zostanie odsłonięty 2 września [online], portal – naszemiasto, Koło, 2014 r.
- Pomnik Żołnierza Zwycięzcy [online], portal Dąbrowa Górnicza – Strona Mieszkańca Miasta.
- Kretynga – Kamień Pomorski – Santiago de Compostela, portal ikamien.pl, Kamień Pomorski, 2013 r.
- Odznaczeni Medalem pamiątkowym z okazji 70-lecia powołania Narodowych Sił Zbrojnych [online], portal Narodowe Siły Zbrojne, 2013 r.
- Pomorska Droga św. Jakuba [online], RECReate – rewitalizacja europejskiego szlaku kulturowego na obszarze Południowego Bałtyku.
- Wieża Ratuszowa w Oławie [online], portal Aglomeracja Wrocławska.
- Oławski kogut, kury i śmierć [online], Klub Miłośników Zegarów i Zegarków, 2015 r.
- Kamień w obiektach architektonicznych – Nagroda Polski Roku [online], portal Świat Kamienia.
- 50 lat Liceum Ogólnokształcącego nr X im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu, Wrocław: X Liceum Ogólnokształcące, 2004 r.
- a b c Who is who w Polsce: Leksykon biograficzny, wyd. III, t. 2, Zug: Hübners Who is Who Verlag, 2004 r.
- Narodowe Siły Zbrojne – odznaczeni Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego [online] [dostęp 08.07.2017 r.].
- Stowarzyszenie Wilamowianie – portal [online] [dostęp 02.10.2018 r.].
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Robert Eitner | Leszek Bzdyl | Krzysztof Szczepaniak | Beata Rakowska | Darek Oleszkiewicz | Katarzyna Banaś | Cezary Sikorski | Andrzej Sekuła | Marek Kubski | Joanna Sidorowicz | Piotr Warszawski | Stanisław Melski | Jacek Grecki | Jerzy Górski (aktor) | Agnieszka Smoczyńska | Tamara Pieńko | Maciej Sosnowski (aktor) | Marcelina Román | Maciej Pawełczyk | Ingeborg WellmannOceń: Maciej Stoksik