Andrzej Kosendiak


Andrzej Kosendiak, urodzony 5 października 1955 roku we Wrocławiu, to osobistość, która odgrywa kluczową rolę w polskiej kulturze muzycznej. Pełni funkcję dyrektora Narodowego Forum Muzyki, gdzie organizuje wiele znaczących festiwali, takich jak Wratislavia Cantans, Leo Festiwal, Jazztopad, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Forum Musicum oraz Akademia Muzyki Dawnej.

Jako artysta i dyrygent, angażuje się w rozwój życia kulturalnego w Polsce, a jego zasługi w tej dziedzinie są nieocenione. Andrzej Kosendiak jest także wykładowcą na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej we Wrocławiu, gdzie kształci przyszłych wykonawców muzyki.

W jego biografii znajdują się również inne ważne funkcje, takie jak przewodniczenie zarządowi Zrzeszenia Filharmonii Polskich, a także członkostwo w Radzie Programowej ds. muzyki Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Od 2021 roku jest członkiem Rady UczelniUniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz jury konkursu architektonicznego dotyczącego nowej sali koncertowej w Belgradzie, co potwierdza jego wszechstronność oraz wpływ na rozwój muzycznej infrastruktury.

Życiorys

Andrzej Kosendiak urodził się jako utalentowany muzyk i pedagog, a jego ścieżka kariery związana jest z wieloma ważnymi instytucjami muzycznymi w Polsce. Ukończył studia na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki we wrocławskiej Akademii Muzycznej w 1983 roku.

Od momentu rozpoczęcia swojej pracy w 1982 roku, Kosendiak skupił się na kształceniu młodych adeptów sztuki muzycznej, najpierw jako nauczyciel w legnickim Zespole Szkół Muzycznych, a później w wrocławskim Państwowym Liceum Muzycznym oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia we Wrocławiu.

Równocześnie, od 1990 do 2000 roku, pełnił rolę starszego wizytatora warszawskiego Centrum Edukacji Artystycznej, co pozwoliło mu na nadzorowanie dolnośląskich szkół artystycznych. W 1985 roku przejął kierownictwo nad zespołem muzyki dawnej Collegio di Musica Sacra, co było początkiem jego aktywnej działalności artystycznej.

Po pomyślnym zakończeniu przewodu kwalifikacyjnego I stopnia w zakresie sztuki muzycznej w 1999 roku, Kosendiak objął w latach 2000–2001 stanowisko dyrektora Departamentu Programowania i Nadzoru Edukacji Artystycznej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako adiunkt we wrocławskiej Akademii Muzycznej od 2002 do 2008 roku, kierował Międzywydziałową Pracownią Muzyki Dawnej, przyczyniając się do rozwoju tej dziedziny. Przez wiele lat był również przewodniczącym zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich, aż do 2021 roku.

W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w zakresie dyrygentury. Jako wizjoner, koordynował budowę Narodowego Forum Muzyki, nowoczesnej sali koncertowej we Wrocławiu, łączącej innowacyjne podejście architektoniczne z doskonałą akustyką.

Jego osiągnięcia w Filharmonii Wrocławskiej są imponujące; od 2005 roku pełnił funkcję dyrektora tej instytucji oraz Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. W 2006 roku zainicjował nowe formacje muzyczne, takie jak Chór NFM oraz Wrocławska Orkiestra Barokowa, która skupia muzyków grających na instrumentach historycznych. Dalsze inicjatywy obejmują powstanie Chóru Chłopięcego w 2009 roku oraz Wrocław Baroque Ensemble w 2012 roku. Do zespołów Narodowego Forum Muzyki należy również NFM Orkiestra Leopoldinum oraz Lutosławski Quartet.

W 2001 roku Kosendiak rozpoczął projekt Śpiewający Wrocław, którego celem było tworzenie chórów we wrocławskich szkołach. W 2006 roku program rozszerzono na całą Polskę jako Śpiewająca Polska. Jego działania na rzecz rozwoju muzikalizacji młodzieży kontynuowane były poprzez program Singing Europe, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku w Wrocławiu. Kluczowym elementem jest również projekt „Pośpiewaj mi mamo, pośpiewaj mi tato”, który propaguje śpiewanie dzieciom kołysanek.

Od 2016 roku Kosendiak przewodzi projektowi Musica Polonica Rediviva, którego celem jest popularyzacja polskiej muzyki dawnej wśród studentów europejskich uczelni muzycznych. Jako pomysłodawca i kierownik artystyczny projektu nagrania dzieł wszystkich Witolda Lutosławskiego, Kosendiak nieustannie podnosi jakość wykonawstwa muzycznego.

Ponadto, programuje i koordynuje serię wydawnictw płytowych zatytułowaną „1000 lat muzyki we Wrocławiu”, a także jest dyrygentem serii nagrań ze staropolską muzyką z XVII i XVIII wieku we współpracy z Wrocław Baroque Ensemble. Jego płyty były pięciokrotnie nominowane do nagrody Fryderyk, a w 2019 roku otrzymał ją za krążek z dziełami Marcina Mielczewskiego oraz za album „Widma” Stanisława Moniuszki w 2021 roku. Korzystając z bogatej historii polskiej muzyki, Kosendiak dwukrotnie zdobył Wrocławską Nagrodę Muzyczną za płyty „Musica da Chiesa” i „Grzegorz Gerwazy Gorczycki”.

Odznaczenia

Andrzej Kosendiak jest osobą, która zdobyła wiele prestiżowych odznaczeń, świadczących o jego zasługach w dziedzinie kultury i sztuki. Poniżej przedstawiamy szczegółowy wykaz jego osiągnięć:

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2023 roku,
  • Złota Odznaka Honorowa Wrocławia, otrzymana w 2020 roku,
  • Krzyż Oficerski Odznaki Honorowej za Naukę i Sztukę, przyznany w Austrii w 2018 roku,
  • Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany w 2024 roku.

Przypisy

  1. Andrzej Kosendiak uhonorowany Złotym Medalem "Gloria Artis" [online], dzieje.pl [dostęp 07.10.2024 r.]
  2. Andrzej Kosendiak odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym [online], Wroclaw.pl, 12.02.2024 r. [dostęp 12.02.2024 r.]
  3. Odznaka Honorowa Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo" [online], bip.um.wroc.pl [dostęp 14.11.2022 r.]
  4. Dyrektor NFM Andrzej Kosendiak w jury konkursu na nową salę koncertową w Belgradzie [online], doba.pl [dostęp 26.11.2021 r.]
  5. Wratislavia Cantans. "Ci wykonawcy gwarantują mistrzowski poziom" [online], PolskieRadio.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
  6. Andrzej Kosendiak: Leopoldinum gwarantuje wysoką jakość wykonawczą [online], PolskieRadio.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
  7. MagdalenaM. Talik, Andrzej Kosendiak, dyrektor NFM z nominacją profesorską [online], www.wroclaw.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
  8. Andrzej Kosendiak: "Widma" Moniuszki to wielka muzyka [online], PolskieRadio.pl [dostęp 18.12.2021 r.]
  9. Andrzej Kosendiak [online], konferencjakultury.pl [dostęp 18.12.2021 r.]

Oceń: Andrzej Kosendiak

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:16