Zenon Pałka


Zenon Stefan Pałka, urodzony 6 grudnia 1952 roku w Wrocławiu, jest osobą niezwykle istotną w historii polskiej opozycji, zwłaszcza w okresie PRL. Jako działacz opozycyjny, odegrał kluczową rolę w walce o wolność i demokrację.

W ciągu swojego życia był również związany z branżą drukarską oraz wydawczą, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w działania na rzecz niezależnych mediów i kultury.

Życiorys

Zenon Pałka urodził się jako syn Juliusza i Zofii. W czasach młodzieńczych był członkiem ruchu hippisowskiego oraz założył we Wrocławiu Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Indyjskiej. Jego kariera wojskowa rozpoczęła się w 1971 roku, jednakże po zaledwie 10 miesiącach służby został usunięty, co wywołane było jego konsekwentną postawą wegetariańską.

W 1976 roku, gdy pracował w Zakładach Mera-Elwro, korzystał z tamtejszych systemów komputerowych do drukowania materiałów związanych z KOR. Jego praca została przerwana wiosną 1977 roku, kiedy to został zwolniony.

Od 1977 roku Pałka stał się aktywnym uczestnikiem opozycji oraz współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Z dokumentów Służby Bezpieczeństwa wynika, że:

  • był zwolennikiem powołania Studenckiego Komitetu Solidarności, organizując różnorodne spotkania oraz zajmując się przygotowywaniem, drukowaniem i dystrybucją ulotek oraz oświadczeń,”
  • angażował się w organizację protestów studentów wrocławskich po śmierci Stanisława Pyjasa,
  • uczestniczył w zakładaniu Klubu KSS-KOR we Wrocławiu w 1979 roku,
  • brał udział w zebrań organizacyjnych, drukował i rozpowszechniał ulotki oraz literaturę antysocjalistyczną,
  • utrzymywał kontakty z działaczami ruchu antysocjalistycznego z Warszawy. Był także członkiem MKZ NSZZ „Solidarność” w Wrocławiu.

W latach 1977–1980 Zenon Pałka był aktywnym drukarzem Wydawnictwa NOWA, gdzie współpracował z Janem Walcem, drukując m.in. Biuletyn Informacyjny KSS „KOR” oraz Placówkę.

W dniach 27–31 maja 1977 roku uczestniczył w głodówce opozycjonistów zorganizowanej w kościele św. Marcina w Warszawie, w celu wsparcia represjonowanych robotników z Radomia i Ursusa oraz więzionych członków KOR.

W 1979 roku był ofiarą agresji ze strony milicji, gdyż pobito go na Komendzie Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej we Wrocławiu, co miało miejsce po jego odmowie składania zeznań i podpisywania protokołów przesłuchań. Po tym incydencie Jan Walc zamieścił w Biuletynie Informacyjnym KSS „KOR” znaną rymowankę: „Choć pobity Zenon Pałka, nic nie wstrzyma ruchu wałka!”.

Od lipca 1981 roku pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma „Z Dnia na Dzień”, które ukazywało się we Wrocławiu trzy razy w tygodniu, osiągając nakład sięgający kilku dziesiątek tysięcy egzemplarzy.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, Pałka musiał się ukrywać. Został zatrzymany 3 marca 1982 roku, a dwa dni później aresztowany w związku z dystrybucją materiałów „Solidarności Dolnośląskiej”, w tym „Biuletynu informacyjnego”, „Biuletynu Dolnośląskiego” oraz „Tygodnika wojennego”. Po miesiącu, 10 kwietnia, uzyskał status internowanego i trafił do Ośrodka Odosobnienia w Nysie, z którego został zwolniony pod koniec lipca 1982 roku.

Zenon Pałka przez wiele lat miał zakaz podróżowania poza granice kraju. Ostatecznie w 1983 roku wyjechał z Polski w ramach „emigracji politycznej”, osiedlając się w Monachium.

Odznaczenia

Zenon Pałka, w swojej karierze, zdobył liczne odznaczenia, które podkreślają jego wkład w rozwój i niezależność Polski.

  • Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – przyznany postanowieniem z dnia 21 września 2006 roku przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nagradzający jego wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju. Uroczystość wręczenia odznaczenia miała miejsce w Pałacu Prezydenckim z okazji 30-lecia KOR,
  • Złota Odznaka Honorowa Wrocławia – przyznana w 2022 roku,

Przypisy

  1. Odznaka Honorowa Wrocławia - Wrocław z wdzięcznością "Wratislavia Grato Animo" [online], bip.um.wroc.pl [dostęp 16.12.2022 r.] .
  2. Katalog osób „rozpracowywanych” przez organa bezpieczeństwa państwa komunistycznego [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 29.09.2016 r].
  3. Beata Maciejewska. Wrocławscy współpracownicy KOR-u zostali odznaczeni. „Gazeta Wyborcza – Wrocław”, 24.09.2006 r. [dostęp 29.09.2016 r.] brak numeru strony.
  4. „Spotkanie po latach” – uroczystości z okazji 30-lecia KOR w Pałacu Prezydenckim. prezydent.pl, 23.09.2006 r. [dostęp 29.09.2016 r.] .
  5. Paweł P. Wroński, Prezydent przyznał medale w rocznicę KOR (wideo) [online], Wyborcza.pl, 23.09.2006 r. [dostęp 29.09.2016 r.] .
  6. Andrzej Friszke: Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza solidarności. Kraków: Znak i ISP PAN, 2011, s. 231. ISBN 978-83-240-1813-0.
  7. Zenon Pałka. Słownik "Niezależni dla kultury 1976–1989". [dostęp 30.09.2016 r.] .
  8. a b c Choć pobity Zenon Pałka, nic nie wstrzyma ruchu wałka!. Jan Walc – oficjalna strona. [dostęp 30.09.2016 r.] .

Oceń: Zenon Pałka

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:9