Bernadetta Grabias


Bernadetta Grabias to wybitna postać polskiej sceny operowej, obdarzona mezzosopranem. Jest solistką łódzkiego Teatru Wielkiego oraz pedagogiem śpiewu na Katedrze Wokalistyki Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi.

W trakcie swojej kariery stworzyła wiele głównych ról mezzosopranowych w operach znakomitych kompozytorów, takich jak: włoscy Donizetti, Rossini, Verdi, Puccini; francuscy Bizet, Offenbach, Saint-Saëns; austriaccy i niemieccy Mozart, J. Strauss (s.), R. Strauss; a także słowiańscy Moniuszko, Czajkowski, Prokofiew. Jej repertuar rozciąga się od utworów barokowych po współczesne dzieła.

Bernadetta Grabias występuje także w operetkach oraz musicalach, a w jej dorobku znajdują się liczne wykonania dzieł symfonicznych, oratoriów, kantat oraz szeroki zbiór pieśni lirycznych. Karierę sceniczną rozpoczęła od partii dla mezzosopranów koloraturowych, takich jak Izabella czy Rozyna, stopniowo poszerzając swój repertuar o role liryczne, w tym Cherubina, Niklausa oraz Suzuki.

W ostatnich latach jej ścieżka artystyczna skierowała ją do ról niższych i bardziej dramatycznych, w tym Hedwige, Dalila oraz Eboli. Jednak szczególnie zapisała się w pamięci publiczności jako Carmen, w której występuje regularnie od łódzkiej premiery w 2006 roku. W roli Suzuki w Madame Butterfly jest nieprzerwanie obecna od 2012 roku w Teatrze Wielkim w Łodzi oraz w Operze Narodowej w Warszawie.

Jej występy nie kończą się na Carmen i Suzukim; w 2014 roku zainaugurowała łódzką produkcję w roli Cześnikowej w Strasznym Dworze, a w poprzedniej inscenizacji zadebiutowała jako Jadwiga. Jej wkład w polską kulturę operową oraz muzykę klasyczną jest nieoceniony, a jej talent doceniany jest zarówno przez krytyków, jak i przez publiczność.

Wykształcenie i działalność naukowo-dydaktyczna

Bernadetta Grabias to osoba, która z pasją rozwija swoje umiejętności w dziedzinie muzyki. Ukończyła edukację w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia w Wrocławiu oraz Liceum Muzycznym w Rzeszowie, gdzie doskonaliła grę na fortepianie oraz oboju. W roku 2004 zakończyła studia na Akademii Muzycznej w Łodzi, uzyskując dyplom w klasie śpiewu prof. Ziemowita Wojtczaka, przy czym jej osiągnięcia zostały nagrodzone wyróżnieniem.

Następnie, w ramach swej dalszej edukacji, ukończyła także studium dyrygenckie na tej samej uczelni. Od 2011 roku pełni funkcję wykładowcy oraz pedagoga śpiewu w Katedrze Wokalistyki na Wydziale Sztuk Scenicznych. W jej karierze naukowo-dydaktycznej znaczące wydarzenie miało miejsce w 2016 roku, kiedy to obroniła pracę doktorską, a pięć lat później uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Kariera artystyczna

„Artystyczna droga Bernadetty Grabias rozpoczęła się w Teatrze Wielkim w Łodzi, gdzie, będąc studentką drugiego roku, miała okazję wystąpić w Dialogach Karmelitanek. Przed odebraniem dyplomu w 2004 roku dołączyła do solistów zespołu. Za debiut, w którym wcieliła się w postacie Księżnej de Bouillon w Adrianie Lecouvreur i Mafio Orsiniego w Lukrecji Borgii, otrzymała nagrodę ZASP im. L. Schillera za Najlepszy Debiut 2004 roku. O jej występie pisał Trubadur: „Debiutantka oczarowała mnie swym ciepłym, giętkim mezzosopranem od pierwszych dźwięków arii…” Zaledwie rok później pojawiła się w roli Doralby w Impresariu w opałach oraz Olgi w Wesołej wdówce. Ponownie zagrała Mafio Orsiniego podczas Festiwalu Opera St. Moritz oraz Festiwalu Operowego Riehen w 2006 roku. Riehener Zeitung zauważył, że „Mezzosopran Bernadetta Grabias jako Maffio Orsini zainspirowała mnie swoim ciepłym głosem i wspaniałą grą aktorską”.

Rok 2006 okazał się przełomowy; artystka wystąpiła w pięciu nowych produkcjach, w tym w tytułowej roli Carmen i jako Panna Baggott w Małym Kominiarczyku. Rola Alicji w Łucji z Lammermooru, Zofii w Halce oraz Cherubina w Weselu Figara również dopełniły jej wszechstronności. Po raz pierwszy zagrała Jadwigę w Strasznym Dworze. W 2007 roku zadebiutowała jako Berta w Cyruliku Sewilskim oraz Nicklaus w Opowieściach Hoffmanna. Dziennik Łódzki chwalił jej wykonanie: „Doskonale z rolą i trudną wokalnie partią Nicklausa poradziła sobie Bernadetta Grabias”.

Osiągnięciem roku 2008 była III nagroda Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. W Teatrze Królewskim La Monnaie w Brukseli zwróciła uwagę Le Soir, który zaznaczył, że „wyróżniała się bogactwem głosu i siłą ekspresji”. W swoim debiucie jako Olga w Eugeniuszu Onieginie oraz Izabella we Włoszce w Algierze, zdobijała uznanie dzięki „pięknemu dźwiękowi i finezji”. Rok 2010 zakończył występ jako George Sand w Kochankach z klasztoru Valldemosa. Przykuła uwagę swoją rolą w Dydonie i Eneaszu oraz była widoczna w podwójnym debiucie jako Elżbieta w Marii Stuart w 2011 roku. Dziennik Teatralny podkreślił, jak „dzielnie pokonywała wirtuozowskie pasaże swojej arii”.

Następny rok przyniósł jej debiut w Madame Butterfly oraz Licznik Kompozytora w Ariadnie na Naksos. W 2013 roku wzbogaciła repertuar o rolę Feneny w Nabucco i Giovanny Seymour w Annie Boleyn, gdzie doceniono jej techniczną biegłość oraz naturalność w kreacji. W 2014 roku miała premierę nowej produkcji Cyrulika Sewilskiego, chwaloną przez Dziennik Łódzki za „dojrzałą barwę mezzosopranu” i mozaikę „perlistych koloratur”. Ponadto wystąpiła na XXI Bydgoskim Festiwalu Operowym, gdzie Express Bydgoski zauważył, że „to jeden z najpiękniejszych mezzosopranów na polskich scenach operowych”. Wcieliła się również w Cześnikową w łódzkiej premierze Strasznego Dworze w reżyserii Krystyny Jandy, a jej występ zdobył nagrodę Energia Kultury 2014 oraz Złotą Maskę za najlepszy spektakl sezonu.

Rok 2015 otworzył nowe horyzonty dla Bernadetty: operetka Baron Cygański i rola Czipry, a także Hedwige w Wilhelmie Tellu, i Donna Elvira w Don Giovanni. Jej kolejny projekt autorski „Dróżki Pana Moniuszki…, czyli był sobie Dziad i Baba”, wykonany razem z pianistą Michałem Grabiasem oraz aktorem Mariuszem Siudzińskim, zadebiutował podczas VI Letniego Festiwalu Muzycznego w Kutnie. Następny rok zwieńczyła nową wersją Eugeniusza Oniegina, gdzie jej rola Olgi okazała się przełomowa.

W 2018 roku Bernadetta pojawiła się w trzech nowych produkcjach, a w 2019 zagrała zarówno w Samsonsie i Dalili, jak i w nowej odsłonie opery Moniuszki. Jej sukcesy rozwinęły się, gdyż udało jej się ukończyć wiele premier oraz współpracować z innymi instytucjami. Jej występy zaowocowały znacznym uznaniem. Równocześnie, artystka współpracowała z wieloma znakomitymi teatrami operowymi, takimi jak Opera Śląska w Bytomiu, Opera Krakowska, Teatr Wielki w Poznaniu oraz Opera Nova w Bydgoszczy.

Współpraca z Operą Narodową w Warszawie dostarczyła jej wielu okazji, upamiętniając m.in. debiut jako Hedwige w Wilhelmie Tellu oraz znakomite wykonania Królowej Elżbiety w Marii Stuart. Warto również podkreślić, że jej realizacje pod dyrekcją Mariusza Trelińskiego są wysoko cenione, a jej role w Umarłym Mieście, Madame Butterfly i Ognistym aniele porwały publiczność.

Mimo trudności związanych z pandemią COVID-19, Bernadetta była aktywna w różnych przedsięwzięciach artystycznych, łącznie z publikowaniem cyklu pieśni na swoim kanale YouTube. Po ustaniu nadzwyczajnych okoliczności, powróciła nie tylko do roli Brigitty w Umarłym Mieście, ale i do realizacji wymagających projektów. W 2021 roku zadebiutowała w Kłopotach na Thaiti i jakościowymi interpretacjami oraz wnikliwością wzbogaciła swoją działalność, uzyskując również stopień doktora habilitowanego na Akademii Muzycznej w Łodzi. Przy czym, wiosną 2022 roku, z radością wystąpiła w Normie, otrzymując liczne, pozytywne recenzje. Jej rola Księżniczki Eboli w Don Carlosie również spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem.

Na początku 2023 roku, Bernadetta powróciła do Brukseli, gdzie zadebiutowała w Onieginie w Teatrze Królewskim La Monnaie, wcielając się w rolę Łariny. Była również gościem wielu sal koncertowych i filharmonii, interpretując ważne dzieła, w tym Msze Mozarta, Verdiego, Stabat Mater oraz VIII Symfonię Pendereckiego oraz wiele, wiele więcej.

Rejestr występów

Partie operowe

W tej sekcji przedstawiamy przegląd premier i prapremier ról odgrywanych przez Bernadettę Grabias. Zawarte informacje dotyczą odtwarzanych postaci oraz powiązanych tytułów, bazując na publikacji „Tysiąc i jedna opera” autorstwa Piotra Kamińskiego.

KompozytorRolaTytułRok i Miejsce
Gaetano DonizettiElżbietaMaria Stuart2016 – Teatr Wielki – Opera Narodowa

2014 – Teatr Wielki w Łodzi

2013 – Teatr Wielki w Łodzi

2011 – Opera Śląska w Bytomiu(p)

2011 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Giovanna SeymourAnna Boleyn2015 – Teatr Wielki w Łodzi

2014 – Teatr Wielki w Łodzi

2013 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

AlicjaŁucja z Lammermooru2011 – Teatr Wielki w Łodzi

2009 – Teatr Wielki w Łodzi

2008 – Teatr Wielki w Łodzi

2007 – Teatr Wielki w Łodzi

2006 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Maffio OrsiniLukrezia Borgia2006 – Opernfestival Riehen (inne języki) w Bazylei

2006 – Teatr Wielki w Łodzi

2005 – Opernfestival Engadin (inne języki) w St. Moritz

2004 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Dorothea CacciniWiwat mamuśka (inne języki) (Viva la mamma)

(Teatralne obyczaje i nieobyczajności)

2019 – Teatr Wielki w Łodzi(p)
Gioacchino RossiniHedwigeWilhelm Tell2017 – Teatr Wielki – Opera Narodowa

2015 – Teatr Wielki – Opera Narodowa(p)

RozynaCyrulik Sewilski2015 – Teatr Wielki w Poznaniu

2014 – XXI Bydgoski Festiwal Operowy, Opera Nova

2014 – Teatr Wielki w Poznaniu

2014 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

2013 – Teatr Wielki w Poznaniu

IzabellaWłoszka w Algierze2008 – Teatr Wielki w Łodzi
BertaCyrulik Sewilski2007 – Teatr Wielki w Łodzi(p)
Giuseppe VerdiEboliDon Carlo2022 – Teatr Wielki w Łodzi

2021 – Teatr Wielki w Łodzi (odwołano z pow. pandemii COVID-19) (p)

FenenaNabucco2021 – Teatr Wielki w Łodzi

2020 – Teatr Wielki w Łodzi (odwołano z pow. pandemii COVID-19)

2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

2017 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – Teatr Wielki w Łodzi

2014 – Teatr Wielki w Łodzi

2013 – Teatr Wielki w Łodzi

MaddalenaRigoletto2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

Giacomo PucciniSuzukiMadame Butterfly2020 – XXVI Międzynarodowy Festiwal im. K. Jamroz w Busku – Zdroju

2020 – Teatr Wielki – Opera Narodowa (odwołano z pow. pandemii COVID-19)

2020 – Teatr Wielki w Łodzi (odwołano z pow. pandemii COVID-19)

2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki – Opera Narodowa

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

2017 – Teatr Wielki – Opera Narodowa

2017 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – Teatr Wielki w Łodzi

2015 – Teatr Wielki w Łodzi

2014 – Teatr Wielki w Łodzi

2013 – Teatr Wielki w Łodzi

2013 – Teatr Wielki w Łodzi na scenie Teatru im. S. Jaracza

2012 – Teatr Wielki w Łodzi na scenie Teatru im. S. Jaracza(p)

Francesco CileaKsiężna de BouillonAdriana Lecouvreur2005 – Teatr Wielki w Łodzi

2004 – Teatr Wielki w Łodzi

Georges BizetCarmenCarmen2020 – Teatr Wielki w Łodzi

2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

2017 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – Teatr Wielki w Łodzi

2014 – Teatr Wielki w Łodzi

2013 – Teatr Wielki w Łodzi

2011 – Teatr Wielki w Łodzi

2010 – Teatr Wielki w Łodzi

2008 – Teatr Wielki w Łodzi

2007 – Teatr Wielki w Łodzi

2006 – Teatr Wielki w Łodzi

Camille Saint-SaënsDalilaSamson i Dalila2020 – Teatr Wielki w Łodzi

2019 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Jacques OffenbachNiklausOpowieści Hoffmanna2009 – Teatr Wielki w Łodzi

2008 – Teatr Wielki w Łodzi

2007 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Stanisław MoniuszkoCześnikowa(Niestraszny) straszny dwór2020 – Teatr Wielki w Łodzi

2019 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Straszny dwór2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

2017 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – XXIII Bydgoski Festiwal Operowy, Opera Nova

2015 – Teatr Wielki w Łodzi

2014 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

JadwigaStraszny dwór2010 – Teatr Wielki w Łodzi

2009 – Teatr Wielki w Łodzi

2008 – Teatr Wielki w Łodzi

2007 – Teatr Wielki w Łodzi

2006 – Teatr Wielki w Łodzi

ZofiaHalka2008 – Teatr Wielki w Łodzi

2006 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Piotr CzajkowskiŁarinaEugeniusz Oniegin2023 – Teatr Królewski La Monnaie (inne języki) w Brukseli
Olga2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

2017 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

2009 – Teatr Wielki w Łodzi

2008 – Teatr Wielki w Łodzi

Siergiej ProkofjewWłaścicielka hoteluOgnisty Anioł (inne języki)2020 – Teatr Wielki – Opera Narodowa

2018 – Aix-en-Provence Festival (inne języki)

2018 – Teatr Wielki – Opera Narodowa(p)

Johann Strauss (syn)CzipraBaron Cygański2020 – Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

2020 – Teatr Wielki w Łodzi

2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

2017 – Opera Krakowska

2016 – Teatr Wielki w Łodzi

2015 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Książę OrlofskyZemsta Nietoperza2020 – Teatr Wielki w Łodzi

2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2018 – Teatr Wielki w Łodzi

W.A. MozartDonna ElviraDon Giovanni2017 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – Teatr Wielki w Łodzi

2015 – Teatr Wielki w Łodzi

Druga damaCzarodziejski Flet2016 – Teatr Wielki w Łodzi

2014 – Teatr Wielki w Łodzi

CherubinWesele Figara2006 – Teatr Wielki w Łodzi
Richard StraussKompozytorAriadna na Naksos2012 – Opera Krakowska(p)
Leonard BernsteinDinahKłopoty na Thaiti2021 – Teatr Wielki w Łodzi(p)
Erich W. KorngoldBrigittaUmarłe Miasto (inne języki)2020 – Teatr Królewski La Monnaie (inne języki) w Brukseli

2017 – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

2017 – Teatr Wielki – Opera Narodowa(p)

André PrevinEunice HubbelTramwaj zwany pożądaniem (inne języki)2018 – Teatr Wielki w Łodzi(pp)
Henry PurcellCzarownicaDydona I Eneasz2011 – Teatr Wielki w Łodzi(p)
Marta PtaszyńskaGeorge SandKochankowie z klasztoru Valldemosa2010 – Teatr Wielki w Łodzi
Benjamin BrittenPanna BaggottMały kominiarczyk2007 – Teatr Wielki w Łodzi

2006 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Franz LeharOlgaWesoła wdówka2006 – Teatr Wielki w Łodzi

2005 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Domenico CimarosaDoralbaImpresario w opałach (inne języki)2005 – Teatr Wielki w Łodzi
FidalmaIl matrimonio segreto2003 – Spektakl studentów Akademii Muzycznej w Łodzi
Francis PoulencMatka JoannaDialogi Karmelitanek2000 – Teatr Wielki w Łodzi(p)

Symfonie, oratoria

Oto zestawienie symfonii i oratoriów, w których brała udział Bernadetta Grabias, wraz ze szczegółowymi informacjami o kompozytorach, oraz miejscach i latach wykonania tych dzieł.

KompozytorTytułOrkiestra, chór, dyrygentRok – miejsce
Giuseppe VerdiMessa da RequiemOrkiestra Filharmonii Gorzowskiej, Jacek Kraszewski2019 – Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu
Płocka Orkiestra Symfoniczna, H. Wierzchoń2006 – Bazylika Katedralna w Płocku
Gustav MahlerV symfonia cis-mollOrkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Tadeusz Kozłowski2018 – Filharmonia Łódzka
Johannes BrahmsRapsodia na alt, chór i orkiestrę op. 53 (inne języki)Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej, Tadeusz Kozłowski2018 – Filharmonia Łódzka
Wolfgang A. MozartMsza c-moll (KV 427) „Wielka”Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Chór Filharmonii Śląskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk2014 – Filharmonia Śląska
Orkiestra Symfoniczna i Chór Akademii Muzycznej w Łodzi, Paul Esswood2012 – Filharmonia Łódzka
2012 – Kościół św. Mateusza w Łodzi
Orkiestra i Chór Filharmonii Opolskiej, Bartosz Żurakowski2012 – Katedra Opolska
Requiem d-moll (KV 626)Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Mirosław Jacek Błaszczyk2011 – Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie
Chór i Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Janusz Przybylski2010 – Bazylika Katedralna im. Św. Jakuba w Olsztynie
2010 – Kościół Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie
Orkiestra Filharmonii Białostockiej, Israel Kibbutz Choir, L. A. Mróz2002 – Bazylika Katedralna w Białymstoku
Msza C-dur (KV 317) „Koronacyjna”Łomżyńska Orkiestra Kameralna, Jan Miłosz Zarzycki2008 – Katedra św. Michała Archanioła w Łomży
2008 – Katedra św. Floriana w Warszawie
Orkiestra Kameralna „Polish Camerata”, Marek Głowacki2006 – Kościół ewangelicko-augsburski świętych Piotra i Pawła w Pabianicach
Johann Sebastian BachPasja według św. Mateusza (BWV 244), Weihnachts-OratoriumOrkiestra Symfoniczna i Chór Akademii Muzycznej w Łodzi, Paul Esswood2012 – Filharmonia Łódzka
Gioacchino RossiniStabat Mater (inne języki)Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi, Eraldo Salmieri2012 – Kościół św. Mateusza w Łodzi
Giovanni B. PergolesiStabat MaterOrkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi, Eraldo Salmieri2012 – Kościół św. Mateusza w Łodzi
Łomżyńska Orkiestra Kameralna, Jan Miłosz Zarzycki2008 – Sala koncertowa Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej
Krzysztof PendereckiVIII Symfonia „Lieder der Vergänglichkeit” (pieśni przemijania)Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej, Paweł Przytocki2010 – Filharmonia Krakowska
Siergiej ProkofiewAleksander Newski (Александр Невский), Op. 78Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej, Mirosław Jacek Błaszczyk2015 – Filharmonia Śląska
Iwan Groźny (Иван Грозный), Op. 116Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, Adrian Leaper2010 – Filharmonia Narodowa w Warszawie
Georg Friedrich HändelMesjasz (oratorium) (HWV 56)Orkiestra Polish Camerata, Zespół wokalny All Antico, Marek Głowacki2010 – Diecezjalne Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Ostrowcu Świętokrzyskim
Ludwig van BeethovenIX Symfonia d-moll op. 125Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego w Łodzi, John Neal Axelrod2008 – Teatr Wielki w Łodzi
Paweł ŁukaszewskiEt Expecto Resurrectionem MortuorumChór i Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej, Piotr Borkowski2008 – Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku
Ferenc LisztVia Crucis (inne języki)Robert Gawroński i Cezary Sanecki – fortepian,
Jasnogórski Zespół Wokalny, Przemysław Jeziorowski
2004 – Kościół seminaryjny w Częstochowie

Gale i koncerty z orkiestrą

W tej części znajdują się dane dotyczące różnorodnych koncertów i wydarzeń, w których uczestniczyła Bernadetta Grabias, zaprezentowanych razem z informacją na temat towarzyszących orkiestr i dyrygentów.

WydarzenieOrkiestra, chór, dyrygentRok, Miejsce
Koncert Województwa Łódzkiego w hołdzie św. Janowi Pawłowi IIMichał Kocimski, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziKlasztor O.O. Bernardynów w Warcie, 2020
Operowe Fajerwerki w Teatrze Wielkim (sylwestrowa gala i koncerty karnawałowe)Marta Kosielska, Michał Kocimski, Chór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2019/2020
Być jak Moniuszko, inauguracja sezonu 2019/2020Marta Kosielska, Tadeusz Kozłowski, Chór, Balet, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2019
Galowy koncert Aleksandra Teligi – 35 lat na scenie, Festiwal Viva il cantoOrkiestra Filharmonii im. L. Janáčka w OstrawieTeatr A. Mickiewicza w Cieszynie, 2019
Zapowiedzi sezonu, koncertMarta Kosielska, Michał Kocimski, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2018
Pod niebem Paryża, koncertOrkiestra Sopot Classic Festival, T. RajskiOpera Leśna w Sopocie, 2018
Koncert NoworocznyTadeusz Kozłowski, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2018
Sylwestrowy koncert Dzisiaj wielki bal w operzeTadeusz Kozłowski, Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2017
Be my love, koncert w ramach Festiwalu Viva il cantoChór Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, Orkiestra Filharmonii im. L. Janáčka w Ostrawie, Heiko Mathias FoersterTeatr A. Mickiewicza w Cieszynie, 2017
Operowe klejnoty, koncert pamięci Krystyny Jamroz, XX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny JamrozMirosław Jacek Błaszczyk, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii ŚląskiejBusko Zdrój, 2014
Muzyczna Majówka, koncertJan Miłosz Zarzycki, Orkiestra Filharmonii Kameralnej w ŁomżyFilharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, 2014
Benefis Delfiny Ambroziak i Tadeusza Kopackiego, koncertTadeusz Kozłowski, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2013
Hiszpańskie fascynacje – widowisko operowo-baletowe (trzy koncerty)Tadeusz Kozłowski, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr im. S. Jaracza w Łodzi, 2013
Wielka Gala Operowa, koncertRuben Silva, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziFilharmonia Łódzka, 2012
Hiszpańskie fascynacje – widowisko operowo-baletowe (siedem koncertów)Tadeusz Kozłowski, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr im. S. Jaracza w Łodzi, 2012
Boginie a Królowe, koncert z ariami i duetami operowymiTomasz Tokarczyk, Orkiestra Filharmonii PodkarpackiejFilharmonia Podkarpacka w Rzeszowie, 2012
Gala Operowa, koncertRuben Silva, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziFilharmonia Łódzka, 2012
Hiszpańskie fascynacje – widowisko operowo-baletowe (trzy koncerty)Tadeusz Kozłowski, Balet i Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr im. S. Jaracza w Łodzi, 2012
Gala Karnawałowa, koncertRuben Silva, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziWytwórnia Filmów Fabularnych – Toya Sound w Łodzi, 2012
Gwiazdy w noc Sylwestrową, koncertRuben Silva, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2011
Gala Operowa (trzy koncerty)Ruben Silva, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2011
Gala Wokalna inaugurująca IX Festiwal Laureatów Konkursów MuzycznychM. Figas, Orkiestra Opery NovaOpera Nova w Bydgoszczy, 2011
Femmes Maestros, koncert Mahlera, 5 pieśniZofia Wisłocka, Orkiestra Kameralna I Musici BrucellensisWolny Uniwersytet w Brukseli, 2010
Destins paralleles, koncert Mahlera, 5 pieśniZofia Wisłocka, Orkiestra Kameralna I Musici BrucellensisCentre des Arts Pluriels Ed. Juncker w Luksemburgu, 2010
Wieczór Sylwestrowy z muzyką, tańcem i niespodziankami, koncertŁukasz Borowicz, Orkiestra Filharmonii PoznańskiejFilharmonia Poznańska, 2008
Recital z orkiestrą, arie francuskie i włoskieJulia Jones, Orchestre national de Belgique (inne języki)Centrum Kulturalne De Warande (inne języki) w Turnhout, 2008
Recital z orkiestrą, arie francuskie i włoskieJulia Jones, Orchestre national de Belgique (inne języki)Filharmonia w Namur, 2008
Recital z orkiestrą, arie francuskie i włoskieJulia Jones, Orchestre national de Belgique (inne języki)Teatr Miejski w Leuven, 2008
Opera Narodowa na rzecz Domu Muzyka Seniora, koncertW. Crutchfield, G. Chmura, K. Dębski, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery NarodowejTeatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, 2008
Gala otwarcia sezonu 2008/2009 Opery NarodowejW. Crutchfield, M. Nowakowski, G. Chmura, Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery NarodowejTeatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, 2008
Zapowiedzi sezonu, koncertK. Wiencek, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2008
Koncert laureatów Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety 2008Stefan Klingele, Orkiestra symfoniczna Vlaamse OperaVlaamse Opera (inne języki) w Gent, 2008
Koncert laureatów Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety 2008Stefan Klingele, Orkiestra symfoniczna Vlaamse OperaVlaamse Opera (inne języki) w Antwerpii, 2008
Nadzwyczajny koncert Zapowiedzi sezonuT. Kozłowski, K. Wiencek, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2008
Koncert laureatów Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety 2008Guenter Neuhold, Orkiestra Opery Royal de Wallonie (inne języki)Teatr Królewski w Mons (inne języki), 2008
Koncert laureatów Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety 2008Guenter Neuhold, Orkiestra Opery Royal de Wallonie (inne języki)Pałac Sztuk Pięknych (inne języki) w Brukseli, 2008
Koncert laureatów Konkursu Muzycznego Królowej Elżbiety 2008Guenter Neuhold, Orkiestra Opery Royal de Wallonie (inne języki)Sala Koncertowa Filharmonii w Liège (inne języki), 2008
Galowy Koncert Jubileuszowy z okazji 40-lecia Teatru Wielkiego w ŁodziW. Michniewski, Orkiestra Teatru Wielkiego w ŁodziTeatr Wielki w Łodzi, 2007
Koncert OstatkowyJ. M. Zarzycki, Łomżyńska Orkiestra KameralnaSala Koncertowa ŁOK w Łomży, 2006
Wielka gala operowa – koncert sylwestrowyJ. Salwarowski, Łomżyńska Orkiestra KameralnaSala widowiskowa Urzędu Podlaskiego w Łomży, 2005
Gwiazda i jej goście, koncertJ. M. Zarzycki, Płocka Orkiestra SymfonicznaSala koncertowa P.S.M. w Płocku, 2005
Galowy Koncert Noworoczny na Jubileusz 80-lecia Polskiego RadiaK. Wiencek, Orkiestra Symfoniczna Polskiego RadiaStudio Polskiego Radia S1 w Warszawie, 2005
Młodzi w Łodzi – Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej w ŁodziM. Pijarowski, Orkiestra Filharmonii ŁódzkiejFilharmonia Łódzka, 2004

Autorskie projekty muzyczne

Pod tym nagłówkiem przedstawiamy wybrane autorskie projekty muzyczne, które miały miejsce w różnych lokalizacjach. Znajdą się tu informacje o wykonawcach oraz datach takich prezentacji.

TytułWykonawcyRok i miejsce
Spektakl „Dróżki Pana Moniuszki…, czyli był sobie Dziad i Baba”Bernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian, Mariusz Siudziński – aktor2020 – Teatr Wielki w Łodzi (odwołano z powodu pandemii COVID-19)

2019 – Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach

2019 – ZSM nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie

2019 – X Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata w Pabianicach

2019 – Centrum Kultury Wilanów w Warszawie

2019 – Centrum Kulturalno-Kongresowe w Toruniu

2019 – Teatr Wielki w Łodzi

2016 – Gminny Ośrodek Kultury w Głogowie Małopolskim

2016 – Filharmonia Łódzka

2015 – Filharmonia Łódzka

2015 – Filharmonia Podkarpacka w Rzeszowie

2015 – VII Międzynarodowy Festiwal Muzyka Świata w Pabianicach

2015 – VI Letni Festiwal Muzyczny w Kutnie(p)

Koncert „Amante perfido, amante amoroso” (miłość piękna i okrutna w operze)Bernadetta Grabias – mezzosopran, Tomasz Maleszewski – tenor, Jacek Jaskuła – baryton, Michał Rot – fortepian2014 – Festiwal Zamkowe Spotkania z Operą na Zamku Książ w Wałbrzychu

Koncerty kameralne i recitale

Ta sekcja obejmuje różnorodne wydarzenia kameralne i recitale, w których występowała Bernadetta Grabias, prezentując jej dorobek artystyczny na scenach w całym kraju.

WydarzenieWykonawcyRok oraz Miejsce
Sierpniowe Wieczory z Gwiazdami. Szlagiery Operowe, koncert Chóru i Solistów z Teatru Wielkiego w ŁodziTaras Hlushko – fortepian, Chór i Soliści z Teatru Wielkiego w Łodzi, Michał Kocimski – dyrygent2020 – Teatr Wielki w Łodzi
Koncert upamiętniający Jana KarskiegoBernadetta Grabias – mezzosopran, kwartet smyczkowy Karski’s kwartet2019 – Sala koncertowa im. J.I. Paderewskiego Ambasady Polskiej w Brukseli
Light Move Festival 2019Soliści, Balet i Chór z Teatru Wielkiego w Łodzi, Marcin Werner – fortepian, Maciej Salski – kierownik chóru oraz kierownictwo artystyczne2019 – Scena na placu Dąbrowskiego w Łodzi
Śpiewajmy Moniuszkę, koncertBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian, uczniowie oraz pedagodzy ZSM nr 1 im. K. Szymanowskiego w Rzeszowie2019 – Sala kameralna Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie
Jubileuszowy Koncert z cyklu Muzyka na PolitechniceBernadetta Grabias – mezzosopran, Aleksandra Nawe – fortepian, Stanisław Firlej – wiolonczela, Kinga Firlej – fortepian, Dorota Wójcik – sopran, Jolanta Gzella – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Rafał Songan – baryton, Ewa Szpakowska – fortepian2017 – Aula Politechniki Łódzkiej
Nie tylko opera – Muzyczne Odcienie Miłości, koncertBernadetta Grabias – mezzosopran, Mariusz Drzewicki – fortepian2017 – Teatr Wielki w Łodzi
Koncert z cyklu Muzyka na PolitechniceBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Michał Rot – fortepian2016 – Sala lustrzana Politechniki Łódzkiej
Koncert z cyklu Muzyka na Politechnice, okazja Święta Edukacji NarodowejBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Michał Rot – fortepian2016 – Sala lustrzana Politechniki Łódzkiej
Koncert z pieśniami Stanisława Niewiadomskiego, XIII Festiwal Pieśni Kompozytorów PolskichBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2016 – Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Koncert laureatów VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Barbary Kostrzewskiej w Rzeszowie(Udział gościnny jako członek jury)2015 – Sala koncertowa Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Koncert promujący album Płyń pieśni moja (pieśni Stanisława Niewiadomskiego)Bernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2015 – Sala Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi
Wiosenny koncert, VI Letni Festiwal Muzyczny w KutnieZespół Alla Vienna, Marta Niedźwiecka2015 – Kutno
Boginie a Królowe, recitalBernadetta Grabias – mezzosopran, Karina Skrzeszwska – sopran, Michał Rot – fortepian2014 – Zamek Książ w Wałbrzychu
Walentynkowy koncert Pójdź za mną, w dłoni dłońBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Aleksandra Nawe – fortepian2014 – Filharmonia Łódzka
Recital w ramach aukcji na rzecz WOŚPBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Aleksandra Nawe – fortepian2014 – Duża Sala koncertowa Politechniki Łódzkiej
Pieśni Stanisława Niewiadomskiego, recitalBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2013 – Pałac Bidermanna, sala kominkowa w Łodzi
Koncert sylwestrowy PocałunkiBernadetta Grabias, Agnieszka Makówka – mezzosoprany, aktorzy Teatru im. S. Jaracza, Tarasa Hlushko – fortepian, Michał Lenarciński – reżyser2012 – Teatr im. S. Jaracza w Łodzi
Jubileuszowy Pięćsetny Koncert z okazji 20-lecia Muzyki na PolitechniceSoliści oraz instrumentaliści z Teatru Wielkiego w Łodzi2012 – Duża Sala koncertowa Politechniki Łódzkiej
Koncert w ramach konferencji Kameralistyka fortepianowaBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2012 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Muzyczny koncert z jesienną różą w ramach cyklu Wieczory MuzyczneBernadetta Grabias – mezzosopran, Aleksandra Nawe – fortepian2012 – Sala lustrzana Politechniki Łódzkiej
Muzyczne powroty, koncert w ramach Festiwalu Kolory PolskiBernadetta Grabias – mezzosopran, Agnieszka Sławińska – sopran, Tomasz Sławiński, Adam Tański – organy2011 – Klasztor Księży Salezjanów w Lutomiersku
Koncert plenerowy, II Letni Festiwal Muzyczny – Kutno 2011Bernadetta Grabias – mezzosopran, Anna Jeremus-Lewandowska – sopran, Wiesław Bednarek – baryton, Krzysztof Marciniak – tenor, Adam Wojtasik – saksofon, Kwartet Alla Beve2011 – Muzeum Regionalne, Plac Piłsudskiego, Kutno
Recital w ramach cyklu Printemps musical de Silly (dwa koncerty)Bernadetta Grabias – mezzosopran, Eliane Reyes – fortepian2010 – Château d’Attre w Belgii
Recital w ramach festiwalu La Folle JournéeBernadetta Grabias – mezzosopran, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2010 – Sala „Woyciechowski” Centrum kongresowego w Nantes we Francji
Koncert BożonarodzeniowyBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2008 – Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli
Wyjątkowość kameralistyki fortepianowej kompozytorów rosyjskich XIX i XX wiekuBernadetta Grabias – mezzosopran, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2008 – Sala Koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Recital Arii i PieśniBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2008 – Sala lustrzana Politechniki w Łodzi
Koncert arii i pieśni w ramach cyklu Wieczory MuzyczneBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2008 – Sala lustrzana Politechniki w Łodzi
Gala night, recitalBernadetta Grabias – mezzosopran, Inge Spinette – fortepian2008 – Concert Noble w Brukseli
Śpieszmy na spotkanie Wiosny, recital w ramach II Międzynarodowego Festiwalu Muzyczna WiosnaBernadetta Grabias – mezzosopran, Aleksandra Nawe – fortepian2008 – Duża Sala Koncertowa Politechniki w Łodzi
Koncert w ramach festiwalu Kolory Polski, recital z pieśniami J. BaueraBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2007 – Parafia Wniebowzięcia NMP i św. Jakuba w Szadku
Koncert z okazji Dnia NiepodległościBernadetta Grabias – mezzosopran, Aleksandra Nawe – fortepian2006 – Sala Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia w Zgierzu
Koncert z okazji Dnia Edukacji NarodowejBernadetta Grabias – mezzosopran, Małgorzata Zajączkowska – fortepian2006 – Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach
Koncert Muzyki Operowej i OperetkowejBernadetta Grabias – mezzosopran, Małgorzata Zajączkowska – fortepian2006 – Urząd Miasta w Kutnie
Koncert Muzyki SakralnejBernadetta Grabias – mezzosopran, Małgorzata Zajączkowska – fortepian2006 – Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Bełchatowie
Noworoczny koncertBernadetta Grabias – mezzosopran, Jarosław Domagała – fortepian2006 – Miejskie Centrum Kultury w Gostyninie
Recital arii i pieśni w ramach cyklu Wieczory Muzyczne (dwa koncerty)Bernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2005 – Sala lustrzana Politechniki w Łodzi
Recital arii i pieśniBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2005 – Sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku
Recital arii i pieśni w ramach cyklu Wieczory MuzyczneBernadetta Grabias – mezzosopran, Ziemowit Wojtczak – baryton, Michał Grabias – fortepian2004 – Sala lustrzana Politechniki w Łodzi
Recital w ramach VIII Międzynarodowego Letniego Festiwalu Toruń – Muzyka i ArchitekturaAleksandra Okrasa – sopran, Bernadetta Grabias – mezzosopran, Marzena Buchwald-Różyczka – klawesyn2004 – Kamienica pod Gwiazdą w Toruniu
Recital dyplomowyBernadetta Grabias – mezzosopran, Katarzyna Sajdak-Widera – fortepian2004 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Recital pieśni polskich w ramach cyklu Muzyka na PolitechniceBernadetta Grabias – mezzosopran, Witold Holtz – fortepian2004 – Sala lustrzana Politechniki w Łodzi
Recital pieśni polskich w ramach cyklu Wieczory MuzyczneBernadetta Grabias – mezzosopran, Witold Holtz – fortepian2003 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Recital pieśni i arii w ramach cyklu Wieczory MuzyczneBernadetta Grabias – mezzosopran, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2003 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Koncert z cyklu Musica Moderna, Pieśni Jerzego BaueraBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2003 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Recital pieśni L. van Beethovena w ramach sesji W 145 rocznicę śmierci L. van BeethovenaBernadetta Grabias – mezzosopran, Joanna Hajn-Romanowicz – fortepian2002 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Poezja i muzyka, koncert utworów wokalnych Jerzego BaueraBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2002 – Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi
Koncert laureatów V Międzyuczelnianego Konkursu Wykonawstwa Polskiej Pieśni ArtystycznejFortepian – Anna Liszewska2001 – Sala Koncertowa Warszawskiej Akademii Muzycznej
Wiosenny koncert wokalny, recital pieśni z cyklu Muzyka na PolitechniceBernadetta Grabias – mezzosopran, Michał Grabias – fortepian2001 – Sala lustrzana Politechniki w Łodzi
Stabat Mater, G.B. Pergolesi, wersja na fortepianBernadetta Grabias – partia altowa2001 – Ośrodek Duszpasterstwa Środowisk Twórczych
Wieczór Eweliny, recital pieśni i ariiBernadetta Grabias – mezzosopran, Marek Pająk – fortepian1999 – Bałucki Ośrodek Muzyczny w Łodzi

Repertuar operetkowy i musicalowy (wybrane)

Na zakończenie przedstawiamy listę wybranych utworów operetkowych i musicalowych, które Bernadetta wykonywała. Zawiera ona zarówno popularne klasyki, jak i mniej znane dzieła muzyczne.

KompozytorTytuł
Leonard Bernstein„Tonight” z musicalu „West Side Story”
Jerry BockPiosenka Hodel „Być może ktoś…” z musicalu „Fiddler on the Roof” (Skrzypek na dachu)

Duet „To świt, to zmrok…” z musicalu „Fiddler on the Roof” (Skrzypek na dachu)

George Gershwin„Somebody loves me” (inne języki)
Irving Gordon„Unforgettable” (inne języki)
Jerry Herman„Hello, Dolly” z musicalu „Hello, Dolly”
Dmitrij Kabalewski„Серенада Красавицы” z audycji radiowej „Дон Кихот” (Don Kichot)
Imre KálmánDuet „Był taki cza…” z operetki „Csárdásfürstin” (Księżniczka Czardasza)

Duet „Tłumy fraków…” z operetki „Csárdásfürstin” (Księżniczka Czardasza)

Czardasz z operetki „Csárdásfürstin” (Księżniczka Czardasza)

Franz LehárAaria Giuditty „Kto me usta…” z operetki „Giuditta”

Duet „Usta milczą…” z operetki „Die Lustige Witwe” (Wesoła Wdówka)

Frederick LoewePiosenka Elizy „Przetańczyć całą noc” z musicalu „My Fair Lady”
Piotr Marczewski„Tango Lucy” z musicalu „Ziemia Obiecana”
Johann Strauss (syn)Duet „Tam karety mkną…” z operetki „Der Zigeunerbaron” (Baron Cygański)
Andrew Lloyd Webber„Memory” (Wspomnienie) z musicalu „Cats” (Koty)

„Amigos para siempre” (Żegnajcie przyjaciele)

Pablo LunaEl Niño Judío (De España vengo)

Nagrody i wyróżnienia

Bernadetta Grabias, wielokrotnie nagradzana artystka, ma na swoim koncie szereg prestiżowych wyróżnień w dziedzinie muzyki. Poniżej przedstawiamy listę jej osiągnięć:

  • 2008 – Laureatka III nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli,
  • 2008 – Nagroda „Brylant Polski”, przyznawana młodym, wyróżniającym się artystom przez gazetę Dziennik Łódzki,
  • 2006 – Półfinał Międzynarodowego Konkursu Śpiewaczego Hansa Gabora „Belvedere” w Wiedniu,
  • 2005 – Nagroda ZASP im. Schillera za Najlepszy Debiut 2004 roku za role w „Adrianie Lecouvreur” F. Cilei oraz „Lukrecji Borgii” G. Donizettiego,
  • 2004 – Półfinał Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli,
  • 2002 – Nagroda Specjalna w XXXV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach,
  • 2002 – Finał VI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie,
  • 2001 – Nagroda Specjalna w V Międzyuczelnianym Konkursie Wykonawstwa Polskiej Pieśni Artystycznej w Warszawie, za najlepsze wykonanie pieśni I.J. Paderewskiego,
  • 2001 – Wyróżnienie w Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi,
  • (potrzebna informacja o roku) – Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego za szczególne osiągnięcia artystyczne.

Wszystkie wymienione sukcesy podkreślają jej talent oraz determinację w dążeniu do artystycznych celów.

Przypisy

  1. KrzysztofK. Żelichowski, Sediziose Voci [online], dziennikteatralny.pl, 06.04.2022 r. [dostęp 21.05.2022 r.]
  2. BeataB. Fischer, Portret kobiety nieszczęśliwej. „Eugeniusz Oniegin” w Teatrze Wielkim w Łodzi. [online], Vissi d’Arte, 13.03.2019 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
  3. ValentinV. Gautron, Die tote Stadt à La Monnaie. D’une enivrante morbidité [online], bachtrack.com, 23.10.2020 r. [dostęp 07.11.2020 r.]
  4. DominiqueD. Joucken, Bruges-la-vive Die tote Stadt. Bruxelles (La Monnaie). [online], forumopera.com, 24.10.2020 r. [dostęp 07.11.2020 r.]
  5. SylviaS. Broeckaert, Wrange „triomf van het leven” in Die Tote Stadt van Korngold in de Munt [online], Klara – Blijf verwonderd, 23.10.2020 r. [dostęp 07.11.2020 r.]
  6. RogerR. Creyf, Die tote Stadt van Korngold [online], Klassiek-Centraal.be, 23.10.2020 r. [dostęp 07.11.2020 r.]
  7. DariuszD. Pawłowski, Mistrzostwo głosu ludzkiego, „Dziennik Łódzki”, 11.03.2021 r. [dostęp 13.03.2021 r.]
  8. Głos ludzki / Trouble in Tahiti – Teatr Wielki w Łodzi [online], operalodz.com, 05.03.2021 r. [dostęp 13.03.2021 r.]
  9. Redakcja, Bernadetta Grabias – Łódz Teatr, „Muzeum Cyfrowe Teatru Wielkiego w Łodzi” [dostęp 03.02.2021 r.]
  10. Be my love. Koncert Galowy 26. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wokalnej Viva il canto [online], Silesia Kultura – Informator kulturalny, 30.09.2017 r. [dostęp 22.12.2020 r.]
  11. WiesławaW. Konopelska, Wielkie wejście Marii Stuardy, „Śląsk” (Nr 02/12), e-teatr.pl, 24.02.2012 r. [dostęp 12.03.2020 r.]
  12. Amuz-Łódź, Kameralistyka fortepianowa polskich kompozytorów XIX i XX wieku, Akademia Muzyczna w Łodzi [online], cojestgrane.pl, 12.11.2012 r. [dostęp 07.01.2021 r.]
  13. Redakcja, 10 Międzynarodowy Festiwal „MUZYKA ŚWIATA” w Pabianicach [online], Dziennik Łódzki, 07.10.2019 r. [dostęp 04.02.2021 r.]
  14. AgnieszkaA. Grzelak-Michałowska, W Łodzi rozpoczyna się Light.Move.Festival [online], Polska Agencja Prasowa SA, 27.09.2019 r. [dostęp 04.03.2021 r.]
  15. BeataB. Fischer, Arcydzieło Moniuszki ku czci Niepodległej. „Straszny Dwór” w Teatrze Wielkim w Łodzi [online], Vissi d’Arte, 13.11.2018 r. [dostęp 17.04.2020 r.]
  16. Redakcja, Gala 40-latka [online], Łódź Nasze Miasto, 15.01.2007 r. [dostęp 14.01.2021 r.]
  17. Redakcja, 20 ans de „Femmes Maestros” [online], Femmes Maestro, marzec 2010 r. [dostęp 03.02.2021 r.] (fr.).
  18. MichałM. Lenarciński, “Opera Naprawdę Fantastyczna” – Dziennik Łódzki, 2008 r. [dostęp 10.03.2020 r.]
  19. Akademia Muzyczna w Łodzi – Grabias Bernadetta [online], amuz.lodz.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
  20. Akademia Muzyczna w Łodzi – Bernadetta GRABIAS [online], amuz.lodz.pl [dostęp 26.03.2022 r.]
  21. Cyrulik sewilski – Łodz teatr [online] [dostęp 07.03.2020 r.] (pol.).

Oceń: Bernadetta Grabias

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:16