W jakich sytuacjach może pomóc psycholog młodzieży we Wrocławiu?


Nastolatki przeżywają wiele trudnych chwil i stawiają czoła wyzwaniom. Niekiedy czują się przytłoczone rzeczywistością. W jakich sytuacjach może pomóc psycholog młodzieży we Wrocławiu?

Jak wygląda wizyta u psychologa młodzieży w Empatio?

Psycholog młodzieży w Empatio porozmawia z nastolatkiem w życzliwej, wspierającej i bezpiecznej atmosferze. Dla młodego człowieka często to pierwsza tego typu relacja, w której jest traktowany jak równorzędny partner i nie poddaje się go ocenie. Specjalista wysłucha go z zainteresowaniem. W jego obecności nastolatek może być w pełni sobą. Sprzyja to poruszaniu tematów, o których wstydzi lub boi się rozmawiać z rodzicami. Przed psychologiem młodzieży z Empatio łatwiej się otworzyć, ponieważ jest obcą osobą.

Problemy w nauce a wsparcie psychologiczne

W jakich sytuacjach może pomóc psycholog młodzieży? Warto zachęcić nastolatka do wizyty u specjalisty, gdy ma problemy w nauce. Podczas rozmowy z psychologiem młody człowiek chętnie się otwiera. Nie czuje się bowiem oceniany. Nauczyciele w szkole niekiedy zbyt surowo traktują uczniów. Nie biorą pod uwagę, że ich trudności czasem mają głębsze podłoże. Np. nastolatek cierpi na bezsenność, depresję, deficyt uwagi czy nadwrażliwość sensoryczną. W rezultacie ciężko skupić mu się na lekcji i nauce. Rozmowa z psychologiem pozwala dotrzeć do źródeł zgłaszanych trudności i podjąć odpowiednie działania.

W rozpoznaniu przyczyny problemów w nauce pomaga psycholog młodzieży.

Jak wybrać dalszy kierunek kształcenia?

Nastolatki w stosunkowo młodym wieku stają przed wieloma trudnymi wyborami. Muszą określić swoją ścieżkę rozwoju zawodowego już po 8-letniej szkole podstawowej. Wybrać odpowiedni profil klasy w liceum, przedmioty zdawane na maturze i kierunek studiów, na jaki zamierzają aplikować. Wszystko to mocno je przytłacza. Mając kilkanaście lat, trudno wskazać swój obszar zawodowych aspiracji. Psycholog młodzieży pomaga określić nastolatkowi jego mocne i słabe strony, uwzględniając jednocześnie jego pasje. Ułatwia to podjęcie decyzji.

Depresja wśród młodzieży – dlaczego wymaga konsultacji ze specjalistą?

Coraz więcej młodych osób dosięga depresja, której towarzyszą negatywne przekonania o sobie, innych i przyszłości. Wspomniana choroba powoduje zaburzenia snu, koncentracji, apetytu i nastroju. W rezultacie nastolatek wycofuje się z dotychczasowego życia. Niechętnie wychodzi do szkoły, jego oceny ulegają pogorszeniu, podobnie jak relacje z rówieśnikami. Psycholog młodzieży dostrzegając depresję, wskaże dalsze postępowanie. Może skierować nastolatka do psychiatry lub psychoterapeuty. Wdrożenie odpowiednich antydepresantów i przepracowanie dysfunkcyjnych przekonań przynosi bardzo dobre rezultaty.

Depresja dotyka wielu nastolatków i wymaga profesjonalnego wsparcia.

Jak psycholog młodzieży pomaga przezwyciężyć lęk?

Nastolatki odczuwają też lęk. Mogą obawiać się wystąpień publicznych, sytuacji społecznych, kryzysu klimatycznego i odnalezienia się na rynku pracy w obliczu rozwoju AI. Niektórzy pogrążają się w lęku, ruminując. Inni zaś próbują go stłumić i odepchnąć od siebie, przez co tylko ulega nasileniu. Istnieją różne nieadaptacyjne strategie radzenia sobie z trudnymi emocjami. Psycholog młodzieży pomaga je dostrzec, a następnie zastąpić bardziej wspierającymi zachowaniami.

Poczucie osamotnienia wśród nastolatków – kiedy potrzebna jest rozmowa ze specjalistą?

Z jednej strony nowoczesne technologie ułatwiają nastolatkom pielęgnowanie więzi z rówieśnikami, z drugiej przyczyniają się do pogorszenia ich jakości. Wielu młodych ludzi częściej komunikuje się ze znajomymi poprzez filmiki na TikToku, niż spotykając się na mieście. W rezultacie rodzi to poczucie osamotnienia. Psycholog młodzieży to często pierwsza osoba, której młody człowiek może opowiedzieć o tym, czego doświadcza na co dzień. Mimo wielu znajomych, z nikim nie udało mu się zbudować bliskiej relacji. W rezultacie w obliczu trudności nastolatek czuje się zdany tylko na siebie i przytłoczony.

Nieszczęśliwa miłość – dlaczego warto przepracować ją z psychologiem?

Nieszczęśliwa miłość potrafi zmienić życie dorosłej osoby, która ma wystarczające zasoby, aby zrozumieć, że odrzucenie jej nie definiuje. Nastolatek wielu rzeczy nie pojmuje, bo dopiero wkracza w dorosłość. Ma też niedojrzałą korę przedczołową odpowiedzialną za racjonalne myślenie. W rezultacie dużo mocniej przeżywa każde niepowodzenie w obszarze relacji romantycznych. Odrzucenie przez ukochaną osobę może popychać go ku depresji i myślom samobójczym. Nieszczęśliwej miłości nie wolno ignorować, bo generuje cierpienie. Gdy dostrzegamy je u nastolatka, zasugerujmy mu wizytę u psychologa młodzieży.

Dla nastolatka nieszczęśliwa miłość stanowi źródło wielu trudnych emocji, które wymagają przepracowania.

Hejt ze strony rówieśników – jak wspomóc nastolatka, który doświadcza przemocy?

W dobie nowoczesnych technologii, które umożliwiają rejestrację każdego niepowodzenia i wrzucenie filmiku do internetu, wielu nastolatków doświadcza hejtu. Rówieśnicy potrafią być dla siebie okrutni. Jeśli obsadzą kogoś w roli ofiary, naśmiewają się z niego na forum grupy. Hejt ze strony rówieśników może doprowadzić do myśli i prób samobójczych.

Problemy z samoakceptacją a pomoc psychologa

Nastolatek obserwuje też zmiany, jakie zachodzą w jego ciele. Niektóre z nich mogą go niepokoić. Poza tym wielu młodych ludzi nieustannie porównuje się z innymi. Jeśli ktoś rozwija się w innym tempie niż rówieśnicy, odczuwa niepokój. Zastanawia się, czy wszystko jest z nim w porządku. Problemy z samoakceptacją warto przepracować przy wsparciu doświadczonego psychologa młodzieży.

Kiedy problemy z cerą warto skonsultować z psychologiem?

Problemy z cerą niekiedy rodzą poważne kompleksy wśród młodych ludzi. Wielu z nich ma niestabilną samoocenę, którą buduje, porównując się z rówieśnikami. Trądzik może zawstydzać nastolatków, zwłaszcza gdy pozostaje oporny na leczenie. W takiej sytuacji wsparcie psychologiczne jest bardzo ważne. Pozwala bowiem zrozumieć, że wartość człowieka nie ma nic wspólnego z jego wyglądem zewnętrznym, który często zmienia się pod wpływem różnych czynników.

Rozwód rodziców a profesjonalne wsparcie psychologiczne

Rozwód rodziców stanowi ogromną zmianę w życiu nastolatka, nawet gdy młody człowiek deklaruje, że rozumie decyzję mamy i taty. Pojawia się niepokój, czy obydwoje będą poświęcali mu uwagę. Rodzicom często ciężko opowiedzieć o trudnych emocjach, zwłaszcza że są zmęczeni ustalaniem szczegółów rozstania. Psycholog młodzieży zaś jako osoba z zewnątrz potrafi skupić się na przeżyciach nastolatka i udzielić mu profesjonalnego wsparcia.

Rozwód rodziców burzy dotychczasowy świat nastolatka i może prowadzić do wielu trudności emocjonalnych.

Jak psycholog młodzieży pomaga zbudować motywację wewnętrzną do zmiany?

Nastolatki doświadczają wielu trudnych sytuacji, z którymi sobie nie radzą. Potrzebują rozmowy z doświadczonym specjalistą, który ich wysłucha i pomoże odkryć rozwiązania. Psycholog młodzieży w Empatio dba o zapewnienie życzliwej i bezpiecznej atmosfery, która sprzyja otwarciu i prowadzeniu szczerych rozmów. Nie osądza nastolatka, lecz stara się go zrozumieć. Nie oznacza to, że podtrzymuje w nim negatywne wzorce zachowań, lecz zachęca go do ich zmiany, pomagając mu zbudować motywację wewnętrzną. 

EMPATIO Magdalena Senderowska
Al. Architektów 10/3
ul. Szybowcowa 50/28
Wrocław

Rejestracja telefoniczna: 535 989 536
https://psycholog-ms.pl/kontakt/


Oceń: W jakich sytuacjach może pomóc psycholog młodzieży we Wrocławiu?

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:5