Wybór lekkiej przyczepki samochodowej sprowadza się często do pytania: Lepiej wybrać wersję jedno- czy dwuosiową? Odpowiedź brzmi: To zależy. Dlatego, zanim podejmiesz decyzję, warto zrozumieć, która opcja lepiej pasuje do Twoich potrzeb.
Spis treści
Przyczepki samochodowe lekkie – co to oznacza?
Lekkie przyczepki samochodowe to modele o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) nieprzekraczającej 750 kg. Oznacza to, że suma masy własnej przyczepki i ładunku nie może przekroczyć wskazanego limitu. Poza prawem jazdy kategorii takie przyczepki nie wymagają posiadania dodatkowych uprawnień B, nie muszą być też wyposażone w hamulec najazdowy.
Przyczepki samochodowe lekkie jednoosiowe – lekkość, zwrotność i prostota
Przyczepki jednoosiowe są lekkie i łatwe w obsłudze. Wybierz je zwłaszcza wtedy, gdy używasz przyczepki okazjonalnie, np. do przewozu sprzętu ogrodowego, materiałów remontowych, drobnych mebli itd. Mniejszy ciężar własny oznacza większy zapas ładunku, a jedna oś – łatwiejsze manewrowanie przyczepą, także podczas cofania.
Lekkie przyczepki jednoosiowe wybierają często osoby prywatne – do użytku rekreacyjnego albo domowego. Sprawdzają się zarówno jako element zestawu pojazdów, jak i „przechowalnia” w ogrodzie, zwłaszcza gdy wyposażysz je w dodatkowe akcesoria, np. plandeki. Na rynku znajdziesz modele w wielu rozmiarach i z dodatkowymi funkcjami, takimi jak możliwość kiprowania czy montaż burty siatkowej.
Przyczepki samochodowe lekkie dwuosiowe – większa stabilność i nośność
Lekkie przyczepki dwuosiowe (tzw. dwuosiówki), zamiast pojedynczej osi hamowanej lub niehamowanej, mają dwie równolegle położone osi oraz dwie pary kół. Mimo że nadal mieszczą się w limicie DMC 750 kg, to dedykowane są transportowi z większym obciążeniem lub na nierównym terenie. Zastosowanie dwóch osi i czterech kół maksymalizuje stabilność, pozwala lepiej rozłożyć ciężar i redukuje nacisk na hak, dzięki czemu przyczepę prowadzi się pewniej (choć cofa się nią trudniej, niż modelem jednoosiowym).
Ze względu na konstrukcję modele dwuosiowe często wybierane są do bardziej wymagających zadań. To np. przewóz materiałów budowlanych, narzędzi czy większych gabarytowo przedmiotów. Choć masa własna „dwuosiówek” jest zwykle nieco większa niż w modelach jednoosiowych, to nadrabiają stabilnością konstrukcji, a także pokaźnymi możliwościami personalizacji dodatkowymi akcesoriami.
Na co się zdecydować?
To zależy.
Do sporadycznego użytku i lżejszych ładunków prawdopodobnie wystarczy przyczepka jednoosiowa. Jest łatwa w przechowywaniu i wygodna na co dzień. Jeśli jednak potrzebujesz stabilniejszego transportu, planujesz częstsze przewozy lub chcesz mieć większą przestrzeń załadunkową, warto rozważyć przyczepkę dwuosiową.
Zarówno jedno-, jak i dwuosiowe przyczepki samochodowe lekkie dostępne są w wersjach z dodatkowymi opcjami. Możesz je wyposażyć w plandeki, stelaże, burty BIS, pokrywy czy uchwyty mocujące. Pozwoli Ci to jeszcze lepiej dopasować sprzęt do indywidualnych potrzeb bez konieczności wymiany całej przyczepy.